Trwa ładowanie...
d4iz6re

Otwarcie granic w UE. Nasi sąsiedzi z południa już otworzyli przejścia

Obywatele Austrii, Czech, Słowacji i Węgier mogą od piątku jeździć bez ograniczeń między swoimi krajami. Komisja Europejska chce, aby do 30 czerwca swoje granice otworzyły wszystkie kraje Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarcie granic w UE. Nasi sąsiedzi z południa już otworzyli przejścia (zdj. ilustracyjne)
Otwarcie granic w UE. Nasi sąsiedzi z południa już otworzyli przejścia (zdj. ilustracyjne) (East News)
d4iz6re

- Ustaliliśmy, że dzięki skutecznej obronie przed pandemią od godz. 8 w piątek rano umożliwiamy nawzajem swoim obywatelom przebywanie na terytorium innego kraju. Wpuszczamy bez ograniczeń na terytorium Węgier obywateli Austrii, Czech i Słowacji i umożliwiamy Węgrom wyjazd bez ograniczeń do tych krajów - powiedział szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Na granicach między tymi czterema państwami nie trzeba już będzie wykazać się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Węgierski minister wyjaśnił, że zniesione zostały też: obowiązek kwarantanny oraz 48-godzinny limit czasu przebywania w tych krajach.

Szijjarto zapowiedział, że podobne rozwiązania konsultowane są z Niemcami (najważniejszym partnerem handlowym Węgier) oraz z Chorwacją.

d4iz6re

Zobacz wideo: Awantura w Sejmie. Słowa Jarosława Kaczyńskiego i reakcja opozycji

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Z kolei premier Czech Andrej Babisz poinformował wcześniej na Twitterze, że zdecydował się otworzyć od piątku w południe granice z Austrią i Niemcami oraz zezwolić na nieograniczone podróże na Węgry.

d4iz6re

Otwarcie granic w UE. Nasi sąsiedzi z południa już otworzyli przejścia

We wtorek otwarto granice ze Słowacją, a strona słowacka otworzyła granice dla Czechów w czwartek o północy - wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym SARS-CoV-2. Czeskie władze zapowiedziały również, że od 15 czerwca wprowadzą system dzielący kraje na bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne.

Najpóźniej do 30 czerwca powinny zostać otwarte granice w strefie Schengen - tak uważa natomiast Komisja Europejska, która chce, aby kraje UE przyspieszyły pracę nad przywróceniem swobodnego ruchu. DW zauważa, że Polska jest wśród nielicznych krajów UE, które jeszcze w ogóle nie zdeklarowały się co do konkretnych dat znoszenia koronawirusowych ograniczeń na swych granicach z resztą strefy Schengen.

W piątek o ruchu wewnątrz UE oraz pozaunijnej części Schengen podczas telekonferencji rozmawiać będą ministrowie spraw wewnętrznych państw UE.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iz6re

Podziel się opinią

Share
d4iz6re
d4iz6re
Więcej tematów