Oto lista prób zatrzymania Romana Polańskiego

Prokuratura okręgowa w Los Angeles odrzuca oskarżenia, że dopiero po 30 latach zaktywizowała się sprawie ekstradycji Romana Polańskiego. Rzeczniczka prokuratury Sandi Gibbons przedstawiła długą listę prób zatrzymania słynnego reżysera, podjętych przez ostatnie 31 lat.

- Dlaczego teraz, dlaczego po 31 latach? - pytają europejscy politycy i ludzie kultury. Niektórzy obrońcy Polańskiego sugerują, że doszło do jakichś tajnych porozumień pomiędzy USA a Szwajcarią albo, że chodziło o względy polityczne. - Nic podobnego. Polańskiego próbowaliśmy zatrzymać od 30 lat - odpowiada prokuratura w Los Angeles przedstawiając długą listę działań zmierzających do aresztowania reżysera, który według amerykańskiego prawa jest zbiegiem.

Teczkę w sprawie ekstradycji założono Polańskiemu już w lutym 1978 roku. Trzy miesiące później wniosek o tymczasowe aresztowanie został wysłany do Anglii jednak Polański tam się nie pojawił. W 1986 prokuratorzy kontaktowali się w sprawie aresztowania reżysera z władzami Kanady. Dwa lata później z Niemcami, Danią, Szwecją i Brazylią. Polański jednak się tam nie pojawiał.

W 2005 roku prokuratura zdobyła informację, że Roman Polański wybiera się do Tajlandii i skierowała „czerwony alert" do Interpolu. Choć reżyser pojawił się w tym kraju, do aresztowania nie doszło. W 2007 roku nakaz aresztowania wysłano do Izraela. Kraj ten zażądał jednak dodatkowych dokumentów i zanim dotarły one do Tel-Awiwu, Polański zdążył wyjechać.

Roman Polański został zatrzymany w sobotę na lotnisku w Zurychu i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym. Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca mu, że w roku 1977 uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)