Oświęcim jak twierdza. 70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Uroczyste obchody 70-lecia wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zamieniły niewielkie miasto w Małopolsce w prawdziwą twierdzę.
Na dzień przed 70. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną, Oświęcim zamienił się w twierdzę nie do zdobycia. Największe przedsięwzięcie logistyczne, z jakim zmagać się będzie muzeum (czyli ochrona terenu), sprowadziło ponad 1500 policjantów, antyterrorystów oraz służby specjalne i BOR.
Wszystko w związku z zaplanowanymi na 27 stycznia na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau uroczystościami. Wtedy też do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau przyjedzie 40 delegacji z całego świata. Na wniosek organizatora uroczystości całkowicie zamknięte dla ruchu na terenie Brzezinki pozostaną ulice Ofiar Faszyzmu od Kombatantów do Leśnej, Czernichowska oraz Męczeństwa Narodów.
Na terenie Oświęcimia oraz miejscowości Bobrek i Babice w godzinach od 9.00 do 20.00 będą występowały czasowe utrudnienia w ruchu drogowym. W szczególności w godzinach od około 12.00 do około 15.30 oraz od około 17.00 do około 19.00 na trasie Oświęcim-Chełmek (DW 933), na trasie Oświęcim-Bieruń (DK – 44).
Stan podwyższonego ryzyka jest wprowadzony po zamachach na francuską redakcję „Charlie Hebdo”.