Trwa ładowanie...
d2qavk4

Oświadczenie ks. Ireneusza Bochyńskiego. "Przepraszam za zło wyrządzone Kościołowi"

Ks. Ireneusz Bochyński opublikował na stronach łódzkiej kurii oświadczenie, w którym przeprasza, prosi o wybaczenie i deklaruje, że podporządkuje się decyzjom ks. abp. metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego. Jego wypowiedź na temat pedofilii w jednym z lokalnych tygodników wywołała ogromną burzę, a sprawą z urzędu zajęła się prokuratura.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oświadczenie ks. Ireneusza Bochyńskiego. "Przepraszam za zło wyrządzone Kościołowi"
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d2qavk4

Oświadczenie duchownego opublikowano w czwartek wieczorem. "Przepraszam za zło wyrządzone Kościołowi moim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Co do wypełnianych funkcji podporządkuję się decyzjom Księdza Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Proszę o wybaczenie" - pisze ks. Bochyński.

Burza rozpętała się po wywiadzie ks. Ireneusza Bochyńskiego udzielonego lokalnemu tygodnikowi "Tydzień Trybunalski". Na pytanie, czy dorosły człowiek może powiedzieć, że ma problem, bo dzieci go prowokują, duchowny odpowiedział: "trzeba by porozmawiać z ludźmi, którzy w życiu tego doświadczyli". "Nie wiem, o jakim czasie bycia dzieckiem mówimy, bo jeżeli mówimy o dziecku 3-letnim (bo i takie przypadki pedofilii miały miejsce), to dotyczyły one rodzin, bo pod ich ścisłą opieką znajduje się wtedy dziecko. Ale mamy i dzieci 10-letnie, trochę starsze i znam przypadki, gdzie ich życie intymne potrzebowało wcześniejszego zaspokojenia. Same dzieci 'wchodziły' do łóżek dorosłych, chcąc być spełnionym. I to był wybór dziecka" - mówił.

Rzecznik piotrkowskiej prokuratury okręgowej Witold Błaszczyk powiedział, że "z treści artykułu wynika, że ks. Bochyński może posiadać informacje o konkretnych przypadkach kontaktów seksualnych osób dorosłych z osobami poniżej 15. roku życia". Według niego jest to podstawa do wdrożenia czynności sprawdzających przez prokuraturę. Pierwszą czynnością w tej sprawie ma być przesłuchanie księdza Bochyńskiego.

d2qavk4

W sprawie tej wypowiedzi prokuratura wszczęła postępowanie z urzędu, do piotrkowskiej prokuratury wpłynęło też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które złożył poseł Armad Ryfiński z Twojego Ruchu. Także SLD zapowiedziało złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Łódzka kuria metropolitalna wydała oświadczenie, w którym informuje, że ks. Ireneusz Bochyński udzielił wywiadu bez zgody swoich przełożonych, czym "złamał normy Konferencji Episkopatu Polski dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych".

W oświadczeniu kuria nie odniosła się do słów wypowiedzianych przez ks. Bochyńskiego. Przypomniała jedynie, że w sprawie pedofilii kieruje się m.in. wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dotyczącymi "wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia".

Ks. Ireneusz Bochyński jest rektorem kościoła akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. W tym roku został laureatem Złotej Wieży Trybunalskiej - wyróżnienia przyznawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Tryb. za działalność kulturalną i wkład w promocję miasta. W murach dawnego klasztoru dominikanek tworzy Centrum Idei Ku Demokracji, otworzył hostel i dwujęzyczne przedszkole.

d2qavk4

Podziel się opinią

Share
d2qavk4
d2qavk4
Więcej tematów