Trwa ładowanie...

Ostrzeżenie przed wojną na Ukrainie. Władze Donieckiej Republiki Ludowej podają nawet datę

Rośnie napięcie na Ukrainie. Doniecka Republika Ludowa twierdzi, że wojska Ukrainy zaatakują 14 września do strony Mariupola. Tymczasem Moskwa mówi o zerwaniu porozumień mińskich, a Ukraina o wypowiedzeniu umowy o przyjaźni i współpracy z Rosją.

Ostrzeżenie przed wojną na Ukrainie. Władze Donieckiej Republiki Ludowej podają nawet datęŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d3wxjmn
d3wxjmn

Do eskalacji konfliktu na Ukrainie doszło po zabójstwie Aleksandra Zacharczenki. Lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zginął w wyniku eksplozji. Separatyści oskarżyli o zamach władze w Kijowie. Teraz twierdzą wręcz, że był to tylko wstęp do większej ofensywy Ukrainy.

Władze Donieckiej Republiki Ludowej twierdzą, że wojna na dużą skalę wybuchnie 14 września. Informację przekazał jeden z liderów separatystów - Eduard Basurin. Pojawiła się ona na stronie prorosyjskiej agencji DONi NEWS. Basurin twierdzi, że spodziewa się ataku wojsk od strony Mariupola. Ujawnił, że trwa tam mobilizacja sił ukraińskich. Ma tam stacjonować aż 12 tys. żołnierzy. Atak ma nastąpić z użyciem czołgów, transporterów opancerzonych, artylerii i wojsk desantowych.

Wojska ukraińskie miałyby uderzyć w kontrolowany przez prorosyjskich separatystów Nowoazowsk. A potem przedostać się w kierunku granicy z Rosją. Chodzi o okrążenie sił Donieckiej Republiki Ludowej.

Powrót wojny na Ukrainie? Mariupol i Nowoazowsk dzieli 40 km

google maps
Źródło: google maps

"Jeżeli wojna wybuchnie na dużą skalę, to na pewno nie z winy Ukrainy. W Kijowie nikt nie podejmie takiej decyzji, ponieważ wiedzą, z czym to się wiąże. Zostalibyśmy oskarżeni o zerwanie porozumień mińskich i pojawiłoby się ryzyko zniesienia zachodnich sankcji wobec Rosji, które od tych porozumień są uzależnione" - studzi emocje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ołeksij Melnyk, ekspert z kijowskiego Centrum Razumkowa.

Ale sytuacja jest bardzo napięta. Oliwy do ognia dolała Moskwa, która stwierdziła, że w każdej chwili może zerwać porozumienia mińskie. - Zabójstwo Ołeksandra Zacharczenki to prowokacja, która będzie miała bardzo negatywne skutki dla rozwoju sytuacji w Donbasie - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

d3wxjmn

Dłużny Rosji nie pozostał Petro Poroszenko. Prezydent Ukrainy oświadczył, że jego kraj "nie zrywa zawartego w 1997 roku traktatu o przyjaźni z Federacją Rosyjską, a jedynie go nie przedłuża". Zapowiedział, że dokumenty w tej sprawie zostaną przekazane Moskwie do 30 września.

"Sytuacja na południu jest bardzo napięta. Moskwa nie zrezygnowała z planów połączenia korytarzem tak zwanej donieckiej republiki z anektowanym Krymem. W ten sposób otrzymaliby dostęp do ukraińskiej wody i przejście lądowe na półwysep" - ocenił Ołeksij Melnyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wxjmn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wxjmn
Więcej tematów