Trwa ładowanie...
d27low9

Ostrzeżenie przed wojną jądrową na Subkontynencie

Jack Straw (AFP)
Szef dyplomacji brytyjskiej Jack Straw ostrzegł w czwartek przed możliwością wybuchu wojny jądrowej na Subkontynencie Indyjskim.

d27low9
d27low9

Straw, który zamierza na początku przyszłego tygodnia odwiedzić Islamabad i Delhi, powiedział w wywiadzie dla sieci informacyjnej BBC, iż w przeciwieństwie do państw Europy, zarówno Indie jak i Pakistan nie dysponują nowoczesnymi systemami kontroli, pozwalającymi uniknąć konfliktu atomowego.

Na Subkontynencie - w przeciwieństwie do 40 lat okresu zimnej wojny w Europie między NATO a dawnym blokiem radzieckim - nie ma również kanałów komunikacji pomiędzy zwaśnionymi stronami, dzięki którym konflikt jądrowy mógłby zostać zażegnany. To jeszcze jeden powód, dla którego można obawiać się konfliktu jądrowego pomiędzy Indiami a Pakistanem - ostrzegł Straw. Dlatego - dodał - społeczność międzynarodowa musi uczynić wszystko, by nie dopuścić do dalszej eskalacji napięć.

Wielka Brytania w środę odwołała część swych dyplomatów z Pakistanu, apelując także do Brytyjczyków, by unikali odwiedzania tego kraju.

Indie i Pakistan - kraje, dysponujące bronią jądrową - utrzymują na wspólnej granicy około miliona żołnierzy. Państwa te w ciągu ostatniego półwiecza prowadziły ze sobą już trzy wojny - w tym dwie o Kaszmir. (aka)

d27low9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27low9
Więcej tematów