PolskaOstrzeżenie przed gwałtownymi burzami i nawałnicami

Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami i nawałnicami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższym czasie w dziewięciu województwach może dojść do groźnych zjawisk meteorologicznych - burz, nawałnic, ulewnych deszczów, a miejscami nawet opadów gradu. Burza przechodzi nad woj. podlaskim; zrywa dachy, łamie drzewa i słupy energetyczne, powodując awarie energetyczne.

Ostrzeżenie przed gwałtownymi burzami i nawałnicami
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Ostrzeżenie dotyczy województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Na obszarze wszystkich wymienionych województw prognozowane są gwałtowne burze, które mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, zagrożenie życia od uderzenia piorunów; łamanie gałęzi oraz utrudnienia na terenach zurbanizowanych.

Burzom towarzyszyć będą opady deszczu, miejscami bardzo intensywne. Na Mazowszu wiatr może osiągać w porywach do 70 km/h, a na Pomorzu nawet do 90 km/h.

IMiGW zaleca w wymienionych województwach ostrożność i śledzenie komunikatów oraz rozwoju sytuacji pogodowej. Na terenie pozostałych województw IMiGW nie wydał ostrzeżeń pogodowych.

Podlasie: zerwane dachy, powalone drzewa

Zerwane dachy, powalone drzewa, domy bez prądu - to skutki burzy, która przechodzi nad województwem podlaskim. Teraz jest nad Białymstokiem, przemieszcza się w kierunku Sokółki, Sejn i Kuźnicy. Przeszła z kolei nad Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowem i Łomżą.

I tam też są największe straty. W powiecie wysokomazowieckim wiatr zerwał dachy z kilku domów, w kolneńskim - całkowicie zniszczył murowaną stodołę. Podlascy strażacy wyjeżdżali już kilkadziesiąt razy.

Pełne ręce roboty mają też energetycy. Wezwań mają tak dużo, że trudno jest im oszacować, ilu odbiorów jest teraz bez prądu - w większości - to mieszkańcy zachodniej części regionu.

Pomorskie: zalany tunel na krajowej "jedynce"

Z powodu obfitych opadów deszczu przez co najmniej godzinę zamknięty będzie przejazd pod wiaduktem w Czarlinie w woj. pomorskim na krajowej jedynce - Gdańsk-Łódź. Strażacy muszą usunąć wodę spod wiaduktu.

Podwyższone stany wód

Instytut ostrzega również o podwyższonych stanach wód w niektórych rejonach Polski.

W województwie łódzkim na Pilicy w Sulejowie utrzymywało się będzie przekroczenie stanu alarmowego. Nie przewiduje się jednak przelania wody przez koronę wałów przeciwpowodziowych

W rzekach Przymorza w województwach zachodniopomorskim i pomorskim w związku z intensywnymi opadami deszczu w ciągu najbliższej doby istnieje możliwość gwałtownych wzrostów stanu wody, szczególnie na małych rzekach i kanałach melioracyjnych. Na terenach zurbanizowanych mogą wystąpić utrudnienia w odprowadzaniu wód opadowych.

W województwie lubelskim w związku z prognozowanymi opadami deszczu z burzami w zlewni Wieprza i Bugu możliwy jest gwałtowny wzrost poziomu wody. Na Wiśle na odcinku Annopol - Dęblin poziom wody będzie powyżej stanów ostrzegawczych z tendencją spadkową.

W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim w ciągu najbliższej doby na Jeziorze Rajgrodzkim i Kanale Giżyckim przewidywany jest spadek poziomu wody przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)