Trwa ładowanie...
dfogxb4

Ostrzeżenie pogodowe. Tak gwałtownych burz dawno nie zapowiadano

Przed nami ciepła noc i wręcz upalny początek czwartku. Niestety w drugiej części dnia nad Polskę nadciągnie front, który przyniesie gwałtowne burze. Możliwe są lokalne wichury, ulewy i gradobicia. Czwartek to dzień, w którym powitamy astronomiczne lato.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sygnałem, że zbliża się niebezpieczeństwo, jest obecność na przodzie chmury burzowej wału szkwałowego
Sygnałem, że zbliża się niebezpieczeństwo, jest obecność na przodzie chmury burzowej wału szkwałowego (Agencja Gazeta, Fot: Beata Kitowska)
dfogxb4

Uważajmy, bo w czwartek w prawie całej Polsce zrobi się upalnie (do 28-30 st. C) i na tak rozgrzane powietrze - z północnego zachodu - wraz z frontem zacznie nasuwać się chłodne powietrze pochodzenia polarno-morskiego - ostrzegają synoptycy Biura Prognoz Cumulus.

W prognozie dla WP wyjaśniają, że przed weekendem znajdziemy się pod wpływem ośrodka niżowego znad południowej Skandynawii i Bałtyku, a front przyniesie z sobą groźne zjawiska pogodowe, a później ochłodzenie.

Cumulus

Szkwał burzowy

Nasunięcie się chłodu na rozgrzane podłoże sprawi, że wczesnym popołudniem przez zachodnią, po południu przez centralną, a pod koniec dnia przez wschodnią Polskę przetoczą się gwałtowne burze. Mogą one lokalnie przyjmować charakter nawałnic, a wtedy porywy wiatru mogą dochodzić do 100 km/h.

dfogxb4

Burzom towarzyszyć będzie również szkwał burzowy, a ten może uszkadzać sieć elektryczną, łamać konary drzew, a nawet zrywać połacie dachów. Sygnałem, że zbliża się niebezpieczeństwo, jest obecność na przodzie chmury burzowej wału szkwałowego. Ta forma chmury przypomina w poprzecznym przekroju czoła klin lub taran.

Załamanie pogody przyniesie też spadek ciśnienia, co może wpłynąć na samopoczucie części z nas.

Lato i ochłodzenie

Warto pamiętać, że godz. 12:07 w czwartek to początek astronomicznego lata. Czego możemy więc spodziewać się w kolejnych dniach ze strony pogody? Po przejściu czwartkowych nawałnic piątek będzie już spokojniejszy i zdecydowanie chłodniejszy - z temperaturą od 16 do 19 st. C.

Cumulus

Chłodniej (w okolicach 20 kresek na termometrach) będzie również podczas weekendu. Jednak już od poniedziałku z dnia na dzień będzie coraz cieplej i w tygodniu powrócą 30-stopniowe upały.

dfogxb4

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Mieszkańcy Baranowa po referendum ws. lotniska. "Nie chcemy zmian"

dfogxb4

Podziel się opinią

Share

dfogxb4

dfogxb4
Więcej tematów