Trwa ładowanie...

Ostrzeżenia pogodowe dla 5 województw

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla pięciu województw. Chodzi o niebezpieczne warunki pogodowe. 31 stycznia od rana na zachodzie Polski pojawiać się będą marznące opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Będą one powodować niebezpieczną gołoledź. Są niestety już pierwsze wypadki na drogach.

Share
Ostrzeżenia pogodowe dla 5 województw
Źródło: Fotolia
d17vk5l

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał alerty pierwszego i drugie stopnia, które obowiązują w pięciu województwach naszego kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują dla woj. lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Dotyczą one występowania marznącego deszczu i mżawki. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla woj. zachodniopomorskiego. Tam synoptycy prognozują słabe opady marznącego deszczu.

Niebezpiecznie na drogach

Taka pogoda sprawia, że jezdnie na drogach mogą być bardzo śliskie. Na autostradzie A4 koło Legnicy doszło do serii kolizji.

- Cztery zdarzenia miały miejsce ok. godz. 6 na odcinku kilku kilometrów. Koło Legnickich Pól dwa TIR-wy wpadły do rowu. Między węzłami Mikołajowice i Wądroże Wielkie zderzyły się z kolei dwie ciężarówki, autobus oraz osobówka - wylicza w rozmowie z WP mł. asp. Iwona Król-Szymajda z legnickiej policji. Dodaje, że nie ma doniesień o poszkodowanych.

d17vk5l

Z kolei na drodze wojewódzkiej nr 395 w gminie Żórawina na Dolnym Śląski zderzyły się dwa samochody osobowe. Tam pięć osób zostało rannych. - Prosimy kierowców, aby dostosowali prędkość do warunków na trasach. Na śliskiej nawierzchni łatwo wpaść w poślizg - apeluje policjantka. Jazdę po drogach zachodnich województw utrudniają także opady śniegu i deszczu.

Jak rozumieć stopnie ostrzeżeń?

Alert drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - czytamy na stronie internetowej IMGW.

Alert pierwszego stopnia ostrzega przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne lub zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników może być utrudnione lub niebezpieczne. Zalecana jest ostrożność a także śledzenie komunikatów pogodowych.

d17vk5l

Podziel się opinią

Share
d17vk5l
d17vk5l
Więcej tematów