Ostatnie pożegnanie Wojciecha Kilara

4 stycznia w Katowicach pochowany zostanie Wojciech Kilar. Światowej sławy kompozytor zmarł 29 grudnia w wieku 81 lat.

Ostatnie pożegnanie Wojciecha Kilara
Źródło zdjęć: © AKPA

Msza pogrzebowa rozpocznie się w Archikatedrze Chrystusa Króla o godzinie 11. Po niej kondukt żałobny przejdzie na cmentarz przy ulicy Sienkiewicza. Prochy kompozytora zostaną złożone w grobowcu, w którym sześć lat temu pochowano jego żonę, Barbarę. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Udział w uroczystościach pogrzebowych wezmą między innymi: żona prezydenta Anna Komorowska, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i przewodniczący Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz.

Wojciech Kilar na świecie znany jest głównie z muzyki filmowej. Skomponował ją do ponad 130. obrazów. Współpracował między innymi z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Ma w dorobku wiele popularnych utworów, jak piosenka „W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała", muzyka do kultowego „Rejsu", czy „Pana Tadeusza", gdzie motywem przewodnim jest słynny polonez. Karierę kompozytorską rozpoczął w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął komponować utwory od wpływem inspiracji religijnych i ludowych. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany".

Wojciech Kilar skomponował wiele utworów pod wpływem inspiracji tatrzańskich, jak: "Kościelec", "Siwa mgła", "Orawa". Kompozytor tworzył także dzieła związane z wielkimi wydarzeniami w Polsce - "Bogurodzica", "Exodus", "Angelus" oraz "Victoria". Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W ubiegłym roku za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej został odznaczony Orderem Orła Białego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)