Ostateczne warunki budowy tarczy antyrakietowej
Izba Reprezentantów Kongresu USA ustaliła warunki, jakie administracja prezydenta Busha będzie musiała spełnić, aby uzyskać ostateczną zgodę na budowę tarczy antyrakietowej w Europie.
13.12.2007 | aktual.: 13.12.2007 04:12
Izba złagodziła niektóre, wcześniej formułowane, postulaty, przeciwko którym Bush zgłaszał sprzeciw.
Ustawę, będącą fragmentem nowego budżetu obronnego, uchwalono stosunkiem głosów 370:49. Oczekuje się, że wkrótce zostanie uchwalona przez Senat i przesłana prezydentowi do podpisu.
Kongresmeni uzależnili rozpoczęcie realizacji projektu od "ostatecznej zgody" Polski i Czech na budowę tarczy na podstawie wynegocjowanego z USA porozumienia.
Na terytoriach tych dwóch państw mają by rozmieszczone elementy tarczy antyrakietowej.
Ponadto wydatkowanie jakichkolwiek funduszy na cały projekt uzależniono od potwierdzenia przez sekretarza obrony w Kongresie, iż system będzie skuteczny. Ustawa wymaga przestudiowania całego projektu przez niezależnych ekspertów oraz zbadania możliwych rozwiązań alternatywnych.
Wcześniej Kongres wstrzymał fundusze na budowę bazy pocisków antyrakietowych w Polsce w roku finansowym 2008.
Biały Dom domaga się budowy tarczy argumentując, że jest ona niezbędna do obrony przed atakiem ze strony tzw. "państw zbójeckich", takich jak Iran. Administracja Busha nie zmieniła zdania w tej sprawie, mimo opublikowania raportu amerykańskich służb wywiadowczych, z którego wynika, że Iran wstrzymał program produkcji broni nuklearnej.
Rosja kwestionuje argumentację Białego Domu i uważa projekt za zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.