Trwa ładowanie...
Defence24

Ośrodki Pomocy Społecznej będą jak twierdze

Minister pracy chce lepszej ochrony Ośrodków Pomocy Społecznej - informuje "Rzeczpospolita".
Share
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-KamyszŹródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d2f1hc3

Resort pracy oraz policja nie gromadzą danych dotyczących napadów, których ofiarami są pracownicy socjalni. Do najtragiczniejszego doszło miesiąc temu w Makowie koło Skierniewic: 62-letni mężczyzna oblał benzyną pracowników ośrodka i podpalił. Dwie urzędniczki zmarły.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w piśmie, które trafiło do samorządów, zaapelował o poprawę bezpieczeństwa pracowników OPS. Przyznał, że do ministerstwa docierają informacje o ich zastraszaniu i wymuszaniu większych świadczeń.

Zaproponował m.in., aby wywiady środowiskowe z tzw. trudnymi klientami były prowadzone przez dwóch pracowników socjalnych w asyście policji. Proponuje, aby osoby wchodzące do OPS były kontrolowane, a ich pobyt monitorowany. Postuluje, aby urzędy były wyposażone w przyciski alarmowe połączone z sekretariatem ośrodka lub policją.

- Realizacja tych propozycji nie jest realna. Monitoring jest kosztowny. Trudno liczyć na wsparcie policji, gdy rok temu został u nas zlikwidowany komisariat - mówi nam Witold Malarowski, wójt gminy Izabelin.

d2f1hc3

Podziel się opinią

Share
d2f1hc3
d2f1hc3
Więcej tematów