Trwa ładowanie...

OSP pójdzie w kamasze? Sejm otworzył furtkę

Sejm przyjął nową ustawę o funkcjonowaniu Ochotniczej Straży Pożarnej. Znalazły się w niej zapisy, które umożliwiają skierowanie strażaków-ochotników do działań militarnych, np. do wsparcia służb na granicy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

OSP pójdzie w kamasze? Sejm otworzył furtkę OSP pójdzie w kamasze? Sejm otworzył furtkę Źródło: East News
d1v4si1
d1v4si1

Projekt ustawy, za którym w środę zagłosowała sejmowa większość zakłada, że Państwowa Straż Pożarna może zadecydować o skierowaniu do działań obronnych strażaków z OSP.

- Może to skutkować zaangażowaniem strażaków ochotników np. w działalność Straży Granicznej. A nie taki jest cel działania druhów z OSP. Składaliśmy poprawkę w tej sprawie, ale nie została przyjęta - komentował w rozmowie z "Faktem" poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch.

Strażacy-ochotnicy mają obawy

Przemysław Kaźmierczak ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim, wskazuje z kolei, że przepis pozwalający na wysłanie ochotników do działań obronnych jest niezgodny z założeniami istnienia OSP.

- Tutaj się zatraca się idea ochotniczego pożarnictwa. Nikt nie składał ślubowania na wierność komendantowi powiatowemu PSP, tylko na niesienie pomocy i wszystko to, co jest z tym związane. Nadal istnieje niebezpieczeństwo wykorzystywania strażaków do innych zadań - powiedział strażak "Faktowi".

d1v4si1

Kaźmierczak żałuje, że twórcy przepisów nie konsultowali ich brzmienia z OSP. - Niestety, jako działacz związku stwierdzam, że mieliśmy na tę ustawę taki wpływ jak zorza polarna na dziesiątkowanie pingwinów - powiedział.

Dymisja Mejzy? Dziennikarz zdumiony odpowiedzią wiceministra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v4si1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v4si1
Więcej tematów