Trwa ładowanie...
dm3g6f7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Osoby z bliskiego otoczenia Putina na czarnej liście UE

UE nałożyła w środę sankcje wizowe i finansowe na osiem osób i trzy firmy w związku z kryzysem na Ukrainie. Na listę wpisano m.in. cztery osoby z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina; ich nazwiska zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin podczas czerwcowej wizyty we Francji
Władimir Putin podczas czerwcowej wizyty we Francji (PAP/EPA, Fot: Michael Kappeler)
dm3g6f7

Na czarną listę wpisano m.in. Arkadija Rotenberga, udziałowca spółki Giprotransmost i sparingowego partnera Putina w walkach judo. Jest on na amerykańskiej czarnej liście od marca. Według uzasadnienia, opublikowanego w Dzienniku Urzędowym UE, Rotenberg zbudował swą fortunę w czasie rządów Putina, a jego spółka zdobyła ważne kontrakty w trakcie przygotowań do igrzysk olimpijskich w Soczi. Firma Giprotransmost otrzymała w drodze przetargu publicznego kontrakt na studium wykonalności budowy mostu z Rosji do zaanektowanego przez Rosję Krym.

Sankcje dotkną też Jurija Kowalczuka i Nikołaja Szamałowa, księgowych Putina i udziałowców Banku Rossija. Objęty unijnymi sankcjami został też Aleksiej Gromow, zastępca administracji prezydenta Rosji. Pozostałe cztery osoby z czarnej listy UE to przedstawiciele organizacji prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

UE zamroziła też aktywa trzech spółek: koncernu Ałmaz-Antiej, producenta systemów obrony przeciwlotniczej; rosyjskie rakiety ziemia-powietrze są wykorzystywane przez prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie. Sankcje obejmą też Rosyjski Bank Komercyjny (RNCB), którego udziałowcem stała się tzw. Republika Krymu, po aneksji tej części terytorium Ukrainy przez Rosją. UE ukarała też rosyjskie tanie linie Aerofłotu - Dobrolot, które obsługują połączenia między Moskwą a Symferopolem na Krymie.

dm3g6f7

Po rozszerzeniu czarnej listy unijne sankcje wizowe i finansowe w związku z kryzysem na Ukrainie obejmują już 95 osób (separatystów na Ukrainie, rosyjskich polityków, wojskowych i oligarchów) oraz 23 spółki. Na wpisanie na listę oligarchów pozwoliło rozszerzenie w ubiegłym tygodniu podstawy prawnej dla decyzji o sankcjach. Zgodnie z tą podstawą prawną UE może nakładać sankcje na osoby i podmioty, które "wspierają albo czerpią korzyści z działań rosyjskich decydentów", odpowiedzialnych za politykę destabilizowania Ukrainy.

W najbliższy piątek w życie mają wejść też sankcje gospodarcze wobec Rosji, obejmujące embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Opublikowanie rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE jest planowane na wieczór 31 lipca.

dm3g6f7

Podziel się opinią

Share

dm3g6f7

dm3g6f7
Więcej tematów