Trwa ładowanie...
d2r6os3

Osoby z bliskiego otoczenia Putina na czarnej liście UE

UE nałożyła w środę sankcje wizowe i finansowe na osiem osób i trzy firmy w związku z kryzysem na Ukrainie. Na listę wpisano m.in. cztery osoby z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina; ich nazwiska zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.
Share
Władimir Putin podczas czerwcowej wizyty we Francji
Władimir Putin podczas czerwcowej wizyty we FrancjiŹródło: PAP/EPA, Fot: Michael Kappeler
d2r6os3

Na czarną listę wpisano m.in. Arkadija Rotenberga, udziałowca spółki Giprotransmost i sparingowego partnera Putina w walkach judo. Jest on na amerykańskiej czarnej liście od marca. Według uzasadnienia, opublikowanego w Dzienniku Urzędowym UE, Rotenberg zbudował swą fortunę w czasie rządów Putina, a jego spółka zdobyła ważne kontrakty w trakcie przygotowań do igrzysk olimpijskich w Soczi. Firma Giprotransmost otrzymała w drodze przetargu publicznego kontrakt na studium wykonalności budowy mostu z Rosji do zaanektowanego przez Rosję Krym.

Sankcje dotkną też Jurija Kowalczuka i Nikołaja Szamałowa, księgowych Putina i udziałowców Banku Rossija. Objęty unijnymi sankcjami został też Aleksiej Gromow, zastępca administracji prezydenta Rosji. Pozostałe cztery osoby z czarnej listy UE to przedstawiciele organizacji prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

UE zamroziła też aktywa trzech spółek: koncernu Ałmaz-Antiej, producenta systemów obrony przeciwlotniczej; rosyjskie rakiety ziemia-powietrze są wykorzystywane przez prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie. Sankcje obejmą też Rosyjski Bank Komercyjny (RNCB), którego udziałowcem stała się tzw. Republika Krymu, po aneksji tej części terytorium Ukrainy przez Rosją. UE ukarała też rosyjskie tanie linie Aerofłotu - Dobrolot, które obsługują połączenia między Moskwą a Symferopolem na Krymie.

d2r6os3

Po rozszerzeniu czarnej listy unijne sankcje wizowe i finansowe w związku z kryzysem na Ukrainie obejmują już 95 osób (separatystów na Ukrainie, rosyjskich polityków, wojskowych i oligarchów) oraz 23 spółki. Na wpisanie na listę oligarchów pozwoliło rozszerzenie w ubiegłym tygodniu podstawy prawnej dla decyzji o sankcjach. Zgodnie z tą podstawą prawną UE może nakładać sankcje na osoby i podmioty, które "wspierają albo czerpią korzyści z działań rosyjskich decydentów", odpowiedzialnych za politykę destabilizowania Ukrainy.

W najbliższy piątek w życie mają wejść też sankcje gospodarcze wobec Rosji, obejmujące embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Opublikowanie rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE jest planowane na wieczór 31 lipca.

d2r6os3

Podziel się opinią

Share
d2r6os3
d2r6os3
Więcej tematów