PolskaOsobista wypowiedź Annana o bezprawności inwazji na Irak

Osobista wypowiedź Annana o bezprawności inwazji na Irak

Wypowiedź sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, że kierowana przez USA inwazja na Irak była bezprawna, bo nastąpiła bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ, to jego osobiste zdanie i jako takie nie stanowi źródła prawa międzynarodowego - oświadczył w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Jan Truszczyński.

W ten sposób odpowiedział na pytanie Eugeniusza Kłopotka (PSL), który powołując się na tę wypowiedź Annana, domagał się wycofania polskich żołnierzy z Iraku. Panie ministrze, naprawdę, trzeba podjąć męską decyzję, nie jest ona łatwa, ale jest to decyzja konieczna - zwrócił się Kłopotek do Truszczyńskiego. Wzywał też: Nie stawiajmy Polski ponad prawem międzynarodowym!.

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla radia BBC Annan oświadczył, że wprawdzie Rada Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji nr 1441 z 8 listopada 2002 roku ostrzegła Irak przed "poważnymi konsekwencjami" w razie niespełnienia jej żądań, ale to w gestii rady leżało określenie, na czym te konsekwencje mają polegać. Rada jednak tego nie uczyniła.

Pytany trzy razy, czy uważa wojnę z Irakiem za bezprawną, Annan odparł: Jeśli już koniecznie chcecie wiedzieć, to tak. Dawałem do zrozumienia, że z naszego punktu widzenia nie jest zgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych, że z punktu widzenia karty była bezprawna.

Truszczyński, odpowiadając posłowi PSL, oświadczył, że Annan jest oczywiście osobą powszechnie szanowaną i cenioną. Jednak - jak mówił - w tym wywiadzie zawarł on swoje osobiste zdanie na temat zgodności międzynarodowej interwencji w Iraku z Kartą Narodów Zjednoczonych. Podkreślił, że - jako osobiste - zdanie sekretarza generalnego ONZ w tej sprawie nie stanowi źródła prawa międzynarodowego.

Według wiceministra spraw zagranicznych, źródłem prawa międzynarodowego są jedynie rezolucje Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych. Jego zdaniem, uzasadnienie dla ewentualnej konieczności użycia siły wobec Iraku, w przypadku niezastosowania się do poprzednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa, stanowiła rezolucja 1441 z 8 listopada 2002 r. Stosowne rezolucje Rady Bezpieczeństwa zawierały podstawy prawne do użycia siły wobec Iraku - zaznaczył Truszczyński.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)