Trwa ładowanie...
d5wf8eh
19-12-2006 05:14

Oskarżeni o lincz we Włodowie nie chcą mówić

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpocznie się proces, dotyczący linczu na 60-letnim recydywiście, do którego doszło w ubiegłym roku we Włodowie w woj. warmińsko-mazurskim. Na wyrok czeka sześciu mężczyzn: trzej bracia W., oskarżeni o zabójstwo, kolejna osoba, którą prokuratura oskarża o udział w pobiciu, i dwie następne z zarzutami o znieważenie zwłok. Żaden z oskarżonych nie chciał składać wyjaśnień przed sądem.

d5wf8eh
d5wf8eh

Sąd odczytał wyjaśnienia z postępowania przygotowawczego, jakie oskarżeni złożyli przed prokuratorem.

Bracia W., którym prokuratura zarzuciła zabójstwo, nie przyznali się do zarzucanego czynu. Twierdzą, że jedynie pobili 60-letniego mężczyznę, bo robił krzywdę innym i chcieli go postraszyć. Rafał W. przyznał się do pobicia. Powiedział przed sądem, że bardzo żałuje swego czynu. Stanisław M. i Wiesław K., na których ciąży zarzut znieważenia zwłok, także przyznali się do winy.

Oskarżonym o zabójstwo grozi od ośmiu lat więzienia do dożywocia. Oskarżonemu o pobicie grozi do ośmiu lat więzienia, natomiast kolejnym dwóm osobom, które odpowiadają za znieważenia zwłok - kary grzywny albo ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do lat dwóch.

Pięciu oskarżonych mężczyzn spędziło cztery miesiące w areszcie. Jesienią ubiegłego roku, na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, wszyscy wyszli na wolność i będą przed sądem odpowiadać z wolnej stopy.

d5wf8eh

Do linczu doszło 1 lipca 2005 roku. 60-letni recydywista Józef C. terroryzował wieś, biegając z maczetą i wygrażając sąsiadom, a także grożąc zabiciem swojej konkubiny. Mieszkańcy Włodowa zawiadomili o tym policję, jednak funkcjonariusze komisariatu w pobliskim Dobrym Mieście nie skierowali tam natychmiast radiowowozu.

Wobec braku reakcji stróżów prawa oskarżeni sami próbowali uspokoić Józefa C., bijąc go dotkliwie m.in. szpadlem, w wyniku czego mężczyzna zmarł.

Do całego zdarzenia mogło by nie dojść, gdyby - jak utrzymują oskarżeni - na miejsce przyjechali w porę policjanci, którzy zostali poinformowani o agresywnym zachowaniu Józefa C. Mężczyzna ten był doskonale znany policji. Był on wcześniej 23 razy skazywany za różnego rodzaju przestępstwa, w tym pobicia, groźby karalne, uszkodzenia mienia. W więzieniach spędził ponad 24 lata, a po raz ostatni na wolność wyszedł dziesięć miesięcy przed tragicznymi wydarzeniami.

Józef C. prawdopodobnie wkrótce ponownie znalazłby się za kratami; na tydzień przed jego zgonem policja zdecydowała o postawieniu mu zarzutów fizycznego znęcania się nad konkubiną. Recydywista otrzymał wezwanie z policji, na które jednak się nie stawił, a do Włodowa wybrał się z pobliskiego Brzydowa, gdzie ukryła się przed nim jego konkubina.

Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie toczy się również proces dwóch policjantów, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków.

d5wf8eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5wf8eh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj