Trwa ładowanie...
02-02-2015 04:40

Osieroceni przez państwo

NIK zbadał losy wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych - ujawnia "Rzeczpospolita".

Osieroceni przez państwoŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d83qgql
d83qgql

Co roku niemal 6 tys. z 70 tys. wychowanków placówek i rodzin zastępczych osiąga pełnoletność. Dla próbujących żyć na własny rachunek brak mieszkań i pracy. Państwo, które powinno im pomagać, słabo się z tego wywiązuje.

Z ponad tysiąca usamodzielniających się wychowanków (z lat 2010-2011), których losy prześledził NIK, niemal co czwarty brał zasiłki z pomocy społecznej. Z ponad 300 z 2012 r. co trzeci zarejestrował się w pośredniaku, a co szósty wrócił do patologicznego środowiska. Również co szósty w ogóle zrezygnował z samodzielnego życia, wracając do domu dziecka lub rodziny zastępczej.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 2012 r. miała pomóc młodym na starcie. Ale według NIK w systemie zawodzi niemal wszystko.

Wychowanek, który chce iść na swoje, powinien wybrać opiekuna. Przepisy nie określają jednak jego kwalifikacji, więc zostają nim osoby przypadkowe, np. w Gdańsku opiekun trafił do aresztu.

Dobrym rozwiązaniem, z którego za rzadko się korzysta - twierdzi NIK - jest kierowanie młodych do tzw. mieszkań chronionych, zanim dostaną lokal z gminy.

d83qgql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d83qgql
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj