PolskaOsiem szpitali polowych na papieskiej mszy w Warszawie

Osiem szpitali polowych na papieskiej mszy w Warszawie

Osiem szpitali polowych w okolicy pl. Piłsudskiego w Warszawie oraz punkty medyczne na sześciu dworcach i ośmiu parkingach będą działały w czasie piątkowej papieskiej Mszy Świętej. W gotowości będzie 65 karetek pogotowia.

Szpitale polowe usytuowane będą przy Zachęcie, na ul. Wierzbowej, na pl. Zamkowym, na pl. Teatralnym od strony ul. Bielańskiej, w Ogrodzie Saskim od strony ul. Marszałkowskiej, przy ul. Kopernika, na pl. Defilad oraz na pl. Krasińskich. W każdym z nich dyżur pełnić będzie czterech lekarzy i pięć pielęgniarek.

Opiekę medyczną pielgrzymi będą mogli też uzyskać w specjalnych punktach medycznych, w których będą dyżurować lekarz i pielęgniarka. Punkty powstaną na dworcach: Centralnym, Zachodnim, Śródmieściu i Wschodnim oraz na parkingach dla pielgrzymów przy ulicach: Jagiellońskiej, Wybrzeżu Gdańskim, Inflanckiej, Łazienkowskiej, Gagarina, Chełmskiej oraz na terenie Toru Łyżwiarskiego Stegny i na terenie Wyścigów Konnych na Służewcu.

Pomocy pielgrzymom udzielać będzie także ok. 600 ratowników - wolontariuszy służby medycznej z Caritas, Fundacji Św. Kamila, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Przygotowano również specjalne pogotowie lotnicze: śmigłowiec i samolot ratowniczy, które będą stacjonować na lotnisku na warszawskim Bemowie. W stanie gotowości będzie też 16 śmigłowców ratowniczych spoza stolicy.

Dla pielgrzymów spoza Warszawy zarezerwowano także 274 łóżka w 14 warszawskich szpitalach, głównie na oddziałach chirurgii, kardiologii, okulistyki, chorób wewnętrznych i pediatrii.

Lekarze radzą, aby na mszę św. pielgrzymi zabrali ze sobą duże ilości płynów, ubrali się w dostosowany do pogody strój, a przed wyjściem z domu zjedli lekki posiłek.

Do picia najlepsza jest woda: niegazowana, niemineralna i koniecznie butelkowana - by uniknąć problemów żołądkowych, spowodowanych możliwymi zanieczyszczeniami - powiedziała specjalista medycyny rodzinnej, Beata Sawicka.

Osoby starsze i z problemami krążeniowymi koniecznie powinny zaopatrzyć się w mały stołeczek do siedzenia lub choćby kocyk, ponieważ długotrwałe stanie może ujemnie wpłynąć na ich stan zdrowia. Z kolei osoby zażywające stale leki, powinny o nich pamiętać przed wyjściem na mszę.

Nakrycie głowy, uchroni przed ewentualnym negatywnym wpływem zbyt długiego przebywania na słońcu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)