ŚwiatOscary rozdane!

Oscary rozdane!

W sali Teatru Kodaka w Los Angeles zakończyła się uroczystość rozdania tegorocznych Oscarów - nagród amerykańskiej Akademii Filmowej. Zgodnie z oczekiwaniami, za najlepszy film roku 2006 uznana została "Infiltracja" Martina Scorsese. Scorsese został uhonorowany również statuetką za reżyserię.

Oscary rozdane!
Źródło zdjęć: © AP

26.02.2007 04:10

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/oscary-2007-rozdane-6038715948663425g ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/oscary-2007-rozdane-6038715948663425g )
Laureaci Oscarów

Tak wielu ludzi przez te lata śledziło moją karierę. To byli zupełnie obcy ludzie - spotykałem ich na ulicy, u lekarza, w windzie. Mówili mi "wygrasz, wygrasz, może następnym razem, ale wygrasz". Teraz im dziękuję - mówił reżyser po otrzymaniu statuetki za reżyserię.

Scorsese, który nigdy przedtem nie dostał nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej mimo pięciu nominacji w przeszłości, m.in. za takie znakomite dzieła jak "Taksówkarz", "Wściekły byk" i "Chłopcy z ferajny" był wzruszony.

W dość zgodnej opinii krytyków, "Infiltracja", dramat kryminalny o gangsterach z irlandzkiej mafii w Bostonie i skorumpowanej przez nich policji, nie należy wcale do najlepszych filmów Scorsese.

"Infiltracja" dostała w sumie cztery złote statuetki: za najlepszy film, reżyserię, najlepszy scenariusz zaadaptowany i montaż.

Do głównej nagrody kandydowały poza tym: "Królowa" ("The Queen"), film o przeżyciach królowej angielskiej Elżbiety II po tragicznej śmierci księżnej Diany; "Babel" w reżyserii Alejandro Gonzalesa Inarritu; niskobudżetowa komedia obyczajowa "Mała Miss" ("Little Miss Sunshine"); "Listy z Iwo Jimy" ("Letter from Iwo Jima"), dramat wojenny w reżyserii Clinta Eastwooda.

Podobnie jak w kategorii najlepszego filmu, gdzie oczekiwano wygranej "Infiltracji", także w innych głównych konkurencjach nie było niespodzianek.

Zgodnie z przewidywaniami, Oscara dla najlepszego aktora - odtwórcę głównej roli otrzymał Forest Whitaker za znakomitą kreację postaci Idi Amina - morderczego dyktatora Ugandy w latach 70. - w filmie "Ostatni król Szkocji" ("The Last King of Scotland").

Nagroda akademii dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przypadła Helen Mirren, odtwórczyni roli królowej Elżbiety w filmie "Królowa".

W 79. edycji konkursu za najlepszy film zagraniczny uznano niemiecki obraz "Życie na podsłuchu" w reżyserii Floriana Henckela-Donnersmarcka, poruszający kontrowersyjny temat działalności służb specjalnych w NRD.

Nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył Alan Arkin za rolę w "Małej Miss". Za najlepszą aktorkę drugoplanową jury uznało Jennifer Hudson występującą w musicalu "Dreamgirls", wyróżnionym również statuetką za najlepszy dźwięk.

Nagrodę akademii dla najlepszego filmu dokumentalnego - także zgodnie z przewidywaniami - otrzymał "Niewygodna prawda" ("An Inconvenient Truth"), dramatyczny apel o przeciwdziałanie zmianom klimatu, zrealizowany według pomysłu i scenariusza byłego wiceprezydenta Ala Gore'a.

Gore, który odebrał Oscara razem z reżyserem Davidem Gugenheimem, został entuzjastycznie powitany przez gości ceremonii.

Oscar za całokształt twórczości przypadł tym razem znakomitemu włoskiemu kompozytorowi muzyki filmowej Enio Morricone, twórcy m.in. słynnej muzyki do spaghetti-westernu "Dawno temu w Ameryce". Odbierając wyróżnienie, laureat przemawiał w swym ojczystym języku i jego słowa tłumaczył na angielski Clint Eastwood.

Komentatorzy zwrócili uwagę na "wielokulturowość" tegorocznych Oscarów - różnorodność narodową i etniczno-rasową tegorocznych nominatów do głównych nagród. W kategoriach aktorskich kandydowało wielu Afroamerykanów i Latynosów, m.in. Eddie Murphy i Penelope Cruz; zwyciężyli czarnoskórzy aktorzy: Forest Whitaker i Jennifer Hudson. Do Oscarów nominowano filmy trzech meksykańskich reżyserów: Alejandro Gonzalesa Inarritu ("Babel"), Alfonso Cuarona ("Children of Men") i Guillermo del Toro ("Labirynt Fauna"). Wielu Latynosów dostało złote statuetki za muzykę, dekoracje i zdjęcia i w kategoriach technicznych.

Uroczystość prowadziła w tym roku po raz pierwszy Ellen DeGeneres, znana w USA gospodyni autorskich talk-showów telewizyjnych. Jej konferansjerka była wyjątkowo powściągliwa, ugrzeczniona i uboga w dowcipy, którymi zwykle popisują się prezenterzy ceremonii oscarowych.

Atrakcją wieczoru - ocenianego przez wielu obserwatorów jako wręcz nudny - miał być natomiast występ "Chóru Efektów Dźwiękowych" z Hollywood, który głosami imitował naturalne dźwięki, generowane w filmach środkami technicznymi.

Imponował też balet, którego zespół kreował figury nawiązujące do popularnych filmów roku i ukazujące się na scenie - dzięki odpowiedniemu oświetleniu - w konwencji teatru cieni. (meg, js)

Tomasz Zalewski

Oto pełna lista nagrodzonych:

Najlepszy film: "Infiltracja"
Najlepsza reżyseria: Martin Scorsese - "Infiltracja"
Najlepszy aktor: Forest Whitaker - "Ostatni król Szkocji"
Najlepsza aktorka: Helen Mirren - "Królowa"
Najlepszy aktor drugoplanowy: Alan Arkin - "Mała Miss"
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Jennifer Hudson - "Dreamgirls"
Najlepsze zdjęcia: "Labirynt Fauna" - Guillermo Navarro
Najlepszy scenariusz adaptowany: "Infiltracja" - William Monahan
Najlepszy scenariusz oryginalny: "Mała Miss" - Michael Arndt
Najlepszy film animowany: "Happy Feet: Tupot małych stóp" reż. George Miller
Najlepszy film zagraniczny: "Życie na podsłuchu" reż. Florian Henckel-Donnersmarck
Najlepszy film dokumentalny: "Niewygodna prawda" reż. Davis Guggenheim
Najlepszy montaż: "Infiltracja" - Thelma Schoonmaker
Najlepsza muzyka: "Babel" - Gustavo Santaolalla
Najlepsza piosenka: "Niewygodna prawda" - "I Need To Wake Up" - Melissa Etheridge
Najlepsza charakteryzacja: "Labirynt Fauna" - David Marti i Montse Ribe
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz: "Labirynt Fauna" - Eugenio Caballero i Pilar Revuelta
Najlepsze kostiumy: "Maria Antonina" - Milena Canonero
Najlepsze efekty specjalne: "Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" - John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson i Allen Hall
Najlepszy montaż dźwięku: "Listy z Iwo Jimy" - Alan Robert Murray i Bub Asman
Najlepszy dźwięk: "Dreamgirls" - Michael Minkler, Bob Beemer i Willie Burton
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "The Blood of Yingzhou District" reż. Ruby Yang
Najlepszy animowany film krótkometrażowy: "The Danish Poet" reż. Torill Kove
Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: "West Bank Story" reż. Ari Sandel

Źródło artykułu:PAP
oscaryaktorfilm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)