Trwa ładowanie...
d2ggs9t

Oscar Bette Davis - jednym z najdroższych w historii kina

Bette Davis (AFP)
Statuetka Oscara - nagroda amerykańskiej Akademii Filmowej - jaką Bette Davis otrzymała za kreację w filmie "Jezebel" w roku 1938 r. została sprzedana na aukcji w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's za 578 tys. dolarów.

Share
d2ggs9t

Cena - jaką zapłacił anonimowy nabywca - dwukrotnie przewyższyła oczekiwania ekspertów domu aukcyjnego. Nie była to jednak najwyższa cena jaką zapłacono za słynną statuetkę. Gwiazda muzyki pop Michael Jackson w 1999 r. kupił za 1 mln 540 tys. dolarów Oscara, którego producent David O. Selznick otrzymał za film "Przeminęło z wiatrem". Natomiast reżyser Steven Spielberg kupił Oscara - który przypadł Clarkowi Gable za role w filmie "It Happened One Night " - za ponad 607 tys. dolarów.

Bette Davis w swojej karierze zagrała w ponad stu filmach, dziesięciokrotnie była nominowana do tej nagrody; ostatecznie zdobyła dwa Oscary.

Statuetkę, która została sprzedana po zaciętym telefonicznym pojedynku pomiędzy dwoma anonimowymi kolekcjonerami hollywoodzkich pamiątek, Bette Davis otrzymała za rolę rozkapryszonej południowej piękności w zrealizowanym w 1938 r. filmie "Jezebel".

Oscar, razem z innymi pamiątkami po zmarłej w roku 1989 r. aktorce, należał do jej osobistej sekretarki i towarzyszki życia Kathryn Sermak. (mk)

d2ggs9t

Podziel się opinią

Share
d2ggs9t
d2ggs9t
Więcej tematów