Trwa ładowanie...

Osąd jest jednoznaczny. Polacy "wydali wyrok" ws. abonamentu

Abonament radiowo-telewizyjny od lat jest tematem gorących dyskusji. Tym bardziej, że Telewizja Polska od kilku lat jest hojnie dotowana z budżetu państwa. Co na temat opłaty abonamentowej uważają Polacy? Większość jest zdania, że płacić go nie powinniśmy - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Osąd jest jednoznaczny. Polacy "wydali wyrok" ws. abonamentuOsąd jest jednoznaczny. Polacy "wydali wyrok" ws. abonamentuŹródło: AKPA
d3fk7jj
d3fk7jj

Abonament RTV co do zasady jest opłatą obowiązkową dla każdego, kto korzysta z odbiornika radiowego czy telewizyjnego (są jednak wyjątki, dotyczą m.in. osób po 75. r.ż.). Organem odpowiedzialnym za ściąganie abonamentu od użytkowników jest Poczta Polska, która sprawdza, czy Polacy, którzy powinni płacić abonament, rzeczywiście to robią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Pracował w Banku Światowym. Tak wykpił Kurskiego

Dodatkową kontrowersją jest ogłoszona podwyżka abonamentu. Z cennika, przedstawionego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że odbiorców czekają podwyżki rzędu 11,4 proc. w przypadku telewizorów oraz ok. 16 proc. w przypadku odbiorników radiowych.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Abonament radiowo-telewizyjny. Polacy nie chcą płacić

United Surveys w sondażu dla Wirtualnej Polski zapytał Polaków, czy ich zadaniem należy płacić abonament radiowo-telewizyjny. Jak się okazuje, większość ankietowanych uważa, że nie.

d3fk7jj

55,3 proc. badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", natomiast zdania, że "raczej nie" jest 12,6 proc.

Większość przeciwników płacenia abonamentu to osoby do 49. roku życia, które deklarują, że są wyborcami opozycji.

Odpowiedź "raczej tak" wybrało 12,4 proc. pytanych, natomiast "zdecydowanie tak" - 15,1 proc. 4,6 proc. ankietowanych to osoby niezdecydowane.

Abonament radiowo-telewizyjny ma umożliwiać "realizację misji" zarówno TVP, jak i Polskiemu Radiu. Nie dziwi więc, że zwolennicy płacenia abonamentu to w większości zadeklarowani wyborcy koalicji rządzącej, którą publiczne media mocno wspierają.

Czy należy opłacać abonament radiowo-telewizyjny? WP
Czy należy opłacać abonament radiowo-telewizyjny?Źródło: WP

Polacy odpowiedzieli także na pytanie, czy zamierzają w tym roku uiścić opłatę abonamentową. Tutaj podobnie - większość deklaruje, że nie.

d3fk7jj

31,8 proc. odpowiedziało, że zapłaci abonament w 2023 roku, natomiast 41,2 proc. nie zamierza go płacić.

23,5 proc. pytanych jest zwolnionych z opłaty, natomiast 3,5 proc. nie ma zdania na ten temat.

Czy płacisz abonament radiowo-telewizyjny WP
Czy płacisz abonament radiowo-telewizyjnyŹródło: WP

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 20-22 stycznia 2023 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fk7jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fk7jj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj