Trwa ładowanie...
Michał Fabisiak
16-12-2015 11:16

Orzeczenie TK opublikowane. Prezydent nie przyjmie ślubowania od trójki sędziów

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w sprawie ustawy o TK z czerwca został opublikowany w Dzienniku Ustaw. - Prezydent powinien zastosować się do tego orzeczenia, czego konsekwencją jest przyjęcie ślubowania od trójki sędziów - tłumaczy Wirtualnej Polsce konstytucjonalista Ryszard Piotrowski. Co na to Andrzej Duda? - Publikacja orzeczenia TK nie wpływa na decyzję pana prezydenta - mówi Wirtualnej Polsce Marek Magierowski, rzecznik prasowy Kancelarii Prezydenta RP.

Orzeczenie TK opublikowane. Prezydent nie przyjmie ślubowania od trójki sędziówŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d4bhip5
d4bhip5

W ocenie Magierowskiego prezydent nie może odebrać ślubowania od trzech sędziów wybranych przez posłów poprzedniej kadencji. Dlaczego? - Wybór ten został uchylony na mocy uchwał przegłosowanych przez obecny Sejm. Ponadto mielibyśmy wówczas 18 sędziów, a liczba ta jest niezgodna z prawem - tłumaczy Magierowski. I dodaje, że prezydent Duda uznaje sprawę wyboru sędziów TK za zamkniętą.

Inaczej widzi sprawę Piotrowski. - Mamy dziesięciu sędziów. Pięciu, od których ślubowanie przyjął prezydent, zostało wybranych na niestosowanych podstawach prawnych - tłumaczy konstytucjonalista. W jego ocenie prezydent powinien przyjąć ślubowanie od trójki sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Dwóch kolejnych powinno zostać wybranych od nowa.

d4bhip5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhip5
Więcej tematów