Trwa ładowanie...

Orzeczenie sądu: Igor Tuleya wciąż jest sędzią i ma immunitet

"Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzia sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania" - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Orzeczenie sądu: Igor Tuleya wciąż jest sędzią i ma immunitetOrzeczenie sądu: Igor Tuleya wciąż jest sędzią i ma immunitetŹródło: East News
d2p3wii
d2p3wii

Przypomnijmy, że Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała 18 listopada zeszłego roku o uchyleniu immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Stało się to po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Działalność Izby zamroził też unijny Trybunał Sprawiedliwości - izba przestała rozpoznawać sprawy dyscyplinarne, ale cały czas orzeka w sprawach immunitetowych. Wielu prawników uważa jednak, że nie ma do tego prawa.

W środę potwierdził te zastrzeżenia w swoim orzeczeniu Sąd Apelacyjny w Warszawie. "Uchylenie immunitetu może nastąpić na podstawie prawomocnego orzeczenia niezależnego, bezstronnego i niezawisłego sądu w toku sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy. Izba Dyscyplinarna nie ma żadnej z tych właściwości" - uznał Sąd Apelacyjny. Fragmenty orzeczenia sądu opublikowało w piątek na swoim profilu na Facebooku Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Jest decyzja Izby Dyscyplinarnej ws. Igora Tulei. Mocny komentarz sędziego

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekał w sprawie zażalenia, jakie złożyła prokuratura. Tuż po tym, jak Izba Dyscyplinarna podjęła decyzję o uchyleniu immunitetu sędziemu Tulei, ten w prowadzonej przez siebie sprawie zadał pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zawiesił postępowanie. Prokuratura zaskarżyła to postanowienie, oceniając, że zostało ono wydane przez sędziego nieuprawnionego do orzekania.

"Igor Tuleya jest nieprzerwanie sędzia sądu powszechnego Rzeczypospolitej Polskiej, z przypisanym do tego urzędu immunitetem i prawem do orzekania" - orzekł w środę Sąd Apelacyjny w Warszawie.

d2p3wii

"Sam fakt (...) wydania dokumentu, który nie stanowi orzeczenia sądu przez organ niebędący sądem jest wystarczający do uznania tego dokumentu za nieistniejący w porządku prawnym, nieskuteczny i nienaruszający immunitetu sędziego" - stwierdził sąd.

Sędzia Tuleya w rozmowie z TVN24 zapowiedział już, że w poniedziałek stawi się do pracy w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ma zamiar złożyć prezesowi tego sądu wniosek o dopuszczenie do orzekania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p3wii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3wii
Więcej tematów