Trwa ładowanie...
d2k0jo2

Orszak Trzech Króli po raz siódmy we Wrocławiu

W święto Objawienia Pańskiego po raz siódmy przejdzie ulicami Wrocławia Orszak Trzech Króli. Pochód co roku tłumnie przyciąga mieszkańców miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orszak Trzech Króli po raz siódmy we Wrocławiu
(OTK Wrocław)
d2k0jo2

Od kilku lat pochody w wielu miastach Polski są nieodłącznym elementem świętowania Objawienia Pańskiego. Podczas orszaków prezentowane są sceny biblijne związane z narodzeniem Chrystusa i oddania mu pokłonu przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Forma orszaku nawiązuje do tzw. jasełek ulicznych.

Tegoroczny wrocławski orszak wyruszy o godzinie 12.30 z Ostrowa Tumskiego. Jego hasłem przewodnim będzie „Pokój. Radość. Rodzina. – proszę, dziękuję, przepraszam”. Trasa orszaku będzie wiodła przez most Tumski, następnie most Piaskowy i ulicę Piaskową do pl. Dominikańskiego i ul. Oławską do Rynku. Uczestnicy orszaku podczas przemierzania trasy zobaczą pięć scen.

Pierwsza, przedstawiająca śpiących pastuszków, zaprezentowana będzie przy pomniku kard. Kominka obok kościoła pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku. Drugą sceną będzie przygotowany na pl. Nowy Targ dwór króla Heroda. – Nową sceną będzie gospoda, do której nie wpuszczono Józefa i Maryi. Znajdzie się ona u zbiegu ul. Św. Katarzyny i pl. Dominikańskiego – mówi Piotr Czekierda, organizator orszaku we Wrocławiu.

d2k0jo2

Czwartą sceną będzie symboliczna walka dobra ze złem, archaniołów z diabłami, którą uczestnicy pochodu zobaczą na ul. Oławskiej, tuż przy fontannie za przejściem podziemnym. Na skrzyżowanie Szewskiej i Oławskiej, niemal przed samym wejściem na Rynek, stanie brama anielska, przez którą przemaszeruje orszak. W Rynku Trzej Królowie oddadzą pokłon Świętej Rodzinie, zaś około godz. 14.00 marsz zwieńczy koncert kolęd w wykonaniu zespołu Golec Orkiestra.

W tym roku czynny udział w orszaku brać będzie około 400 aktorów. Rolę Józefa i Maryi odegrają wrocławscy muzycy – Filip i Zofia Muszyńscy, zaś Dzieciątko Jezus – ich najmłodszy syn.

Podczas orszaku odbędzie się kwesta na rzecz hospicjum prowadzonego przez oo. Bonifratrów, które znajduje się na ul. Poświęckiej we Wrocławiu. Na potrzeby uczestników orszaku przygotowano także specjalną aplikację na smartfony, pozwalającą zlokalizować, gdzie obecnie maszeruje orszak.

- Serdecznie chciałbym zaprosić do Orszaku Trzech Króli nie tylko osoby wierzące, lecz także niewierzące – dodaje Piotr Czekierda. W ubiegłorocznym pochodzie wzięło udział ponad 32 tysiące wrocławian. Organizatorzy przypominają jednak, że najważniejszym wydarzeniem 6 stycznia jest udział we mszy świętej.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Orszak Trzech Króli oraz Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Rodziny „Nurt”. Patronat honorowy nad orszakiem objął abp Józef Kupny, metropolita wrocławski oraz Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

d2k0jo2

Podziel się opinią

Share

d2k0jo2

d2k0jo2
Więcej tematów