PolskaOrmianie modlili się za ofiary ludobójstwa w Turcji

Ormianie modlili się za ofiary ludobójstwa w Turcji

17.04.2005 18:35, aktual.: 17.04.2005 18:53

Ormianie mieszkający w Polsce modlili się w Krakowie podczas uroczystej mszy z okazji 1600-lecia powstania alfabetu ormiańskiego oraz 90-lecia ludobójstwa Ormian w Turcji.

Nabożeństwo odprawione w kościele św. Mikołaja koncelebrowali kapłani trzech obrządków: ormiańsko-katolickiego, greko-katolickiego i rzymsko-katolickiego. Obecni byli też klerycy ormiańscy z Polski i Ukrainy. W czasie mszy tradycyjne pieśni wykonywał chór ormiański z Iwanowic.

Duszpasterz Ormian w Polsce ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w wygłoszonym kazaniu zaapelował do polskich parlamentarzystów o oficjalne uznanie przez Polskę ludobójstwa dokonanego na 1,5 milionie Ormian przez rząd turecki w latach 1915 -1923.

Ta msza święta jest równocześnie wielkim wołaniem o prawdę i uznanie przez Polskę ludobójstwa na Ormianach za akt historyczny. W ten sposób nasz kraj dołączy do cywilizowanych państw, które mówią prawdę o historii - powiedział ks. Zaleski.

Chcemy tylko uznania prawdy o 1,5 milionie ofiar, które zginęły dlatego, że wierzyły w Jezusa Chrystusa. Nie mamy roszczeń terytorialnych, czy żądań odszkodowań - podkreślił.

Jak przypomniał, papież Jan Paweł II uznał eksterminację ormiańskich chrześcijan dokonaną przez Turcję, za pierwszy akt ludobójstwa w XX wieku.

Modlono się też pod Chaczkarem

Po mszy odbyła się uroczysta akademia, modlono się też pod Chaczkarem (kamienny krzyż ormiański) upamiętniającym 700-letnią obecność Ormian w Polsce, czczącym ofiary ludobójstwa Ormian w 1915 roku w Turcji oraz pamięć Ormian pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Ormianie są jedną z zamieszkujących w Polsce zbiorowości etnicznych o "egzotycznym" rodowodzie i długiej tradycji osadnictwa na ziemiach Rzeczypospolitej. Na ówczesne polskie ziemie pierwsze grupy Ormian przybyły już w wieku XI, jednak o znaczącej tendencji rozwojowej osadnictwa ormiańskiego możemy mówić dopiero w odniesieniu do lat panowania Kazimierza Wielkiego.

Obecnie szacunkowe dane dotyczące liczebności polskich Ormian mówią o ok. 8-15 tys. osób. Ma ona tendencję wzrostową ze względu na ożywioną w latach 90. imigrację mieszkańców Armenii, głównie w celach zarobkowych.

Armenia, macierzysty kraj przodków dzisiejszych Ormian polskich, położona jest w północno-wschodniej części Wyżyny Armeńskiej, pomiędzy Wyżyną Anatolijską a Wyżyną Irańską, w środkowej części Azji Przedniej. Państwo armeńskie w wieku XI uległo najazdom Seldżuków, a dwa wieki później inwazji mongolskiej, na skutek czego nastąpiła emigracja wielu Ormian na tereny Bizancjum, Rusi, Złotej Ordy oraz do miast położonych nad Morzem Czarnym. Armenia została schrystianizowana w III i IV wieku, w V w. zaś Kościół Ormiański zerwał łączność z Rzymem i pozostawał w niezależności.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także