Orki zatopiły polski jacht. "Uderzały przez 45 min"
W Cieśninie Gibraltarskiej zatonął polski jacht. Właściciel wskazał, że jednostkę staranowały orki. "Przez 45 minut uderzały w płetwę sterową powodując duże uszkodzenie" - wyjaśnił.
02.11.2023 | aktual.: 02.11.2023 10:39
W poniedziałek w Cieśninie Gibraltarskiej polski jacht został zaatakowany przez stado orek. "Przez 45 minut uderzały w płetwę sterową powodując duże uszkodzenia oraz przeciek" - wskazano na Facebooku firmy Morskie Mile (właściciela jednostki - przyp. red.).
"Mimo prób doprowadzenia jachtu do portu, podejmowanych przez Kapitana, Załogę oraz Ratowników z SARu, z holowników portowych oraz z marokańskiej marynarki, jednostka zatonęła niedaleko wejścia do portu Tanger Med. Załoga jest bezpieczna, cała i zdrowa już w Hiszpanii" - podkreślono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jacht ten był dla nas wszystkim co najwspanialsze w żeglarstwie morskim. Na pokładzie zawiązały się długoletnie przyjaźnie. Pływaliśmy tym jachtem po najpiękniejszych miejscach Europy i atlantyckich archipelagów, szkoliliśmy licznych jachtowych sterników morskich, odkrywaliśmy piękne i nieznane, smakowaliśmy śródziemnomorskie specjały i żeglowaliśmy, żeglowaliśmy, żeglowaliśmy. Bardzo dobre wspomnienia przeniesiemy na Grazie Mamma II. Miłość do morza zawsze zwycięża, a przyjaźnie pozostaną z nami" - czytamy w komunikacie.
Ataki orek. Naukowcy szukają wyjaśnienia
W 2020 roku podobną aktywność orek odnotowano u wybrzeży południowej Hiszpanii i Portugalii. Naukowcy starają się wyjaśnić przyczyny ich zaskakującego zachowania. Niektórzy z nich wskazują, że może je wywoływać stres związany ze zmianami klimatycznymi.
Większość ataków przebiega w podobny sposób. Orki podpływają od rufy i uderzają w płetwy sterowe. Próbując je złamać.
Według doniesień "Gazety Wyborczej" przez trzy lata doszło do około 500 podobnych incydentów.
Żeglarze starają się odstraszyć zwierzęta rakietnicami lub uderzaniem kawałkiem metalu o metal. Ostatnio stosują też piasek, który rozsypują na powierzchni morza. Gdy opada, rozprasza emitowane przez orki dźwięki hydrolokacyjne.
Czytaj także:
Źródło: Facebook/"Gazeta Wyborcza"