Orkan "Ksawery" nad Polską. Uwaga, będzie silnie wiało
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem niemal na całym terenie kraju. RCB apeluje do mieszkańców, aby zachować szczególną ostrożność, usunąć nieprzytwierdzone przedmioty z balkonów i nie parkować samochodów pod drzewami. A najlepiej zostać w domu.
Orkan "Ksawery" nad Polską
Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące silnego wiatru, który w porywach może osiągać do 130 km/h, dla województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i opolskiego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia - silny wiatr w porywach do 90 km/h - Instytut wydał dla województw kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W tym ostatnim mają być również intensywne opady deszczu.
Dlaczego pogoda jest taka... szalona?
Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia wydane dla 12 województw oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
"Musimy przygotować się na każdy scenariusz"
W związku z prognozami, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, wojska, a także firmy ENEA Operator.
- Musimy przygotować się na każdy scenariusz. Pamiętamy jeszcze o sierpniowych nawałnicach i mam nadzieję, że teraz takich zdarzeń unikniemy. Musimy być w pełnej gotowości, dlatego też postanowiłem zwołać zespół zarządzania kryzysowego. Służby zdały raport, są przygotowane do podjęcia ewentualnych działań - podkreślił Hoffmann.
Decyzją wojewody, starostowie zostali zobligowani do przesyłania co dwie godziny do WCZK Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego meldunku na temat aktualnej sytuacji.
- Stawiamy na jeszcze szybsze przekazywanie informacji, co jest kluczowe, biorąc pod uwagę koordynację działań w Wielkopolsce - zaznaczył wojewoda.
Apel wojewody
Z kolei, jak poinformowało biuro prasowe wojewody łódzkiego, Zbigniew Rau zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udziałem przedstawiciele straży pożarnej, policji, wojska, nadzoru budowlanego oraz energetycy.
Wojewoda zaapelował do mieszkańców województwa o zapewnienie schronienia sobie i najbliższym, przygotowania się na czasowe ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, a także zabezpieczenia mienia, które w wyniku działania żywiołu mogłoby zostać zniszczone, porwane przez wiatr lub stwarzać wtórne niebezpieczeństwo.
Źródło: WP, IMGiW, PAP