Trwa ładowanie...
d31drn8

Organizacje żydowskie w PE ws. zwrotu mienia

Zwrotu mienia utraconego w Polsce w wyniku wojny domagali się we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawiciele organizacji żydowskich oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Rewindykacyjnych. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy brytyjskiego deputowanego Gary`ego Titley`a.

d31drn8
d31drn8

Było to już drugie tego typu spotkanie w Parlamencie Europejskim. Poprzednie odbyło się dwa lata temu.

Właściciele utraconego mienia chcą skłonić Parlament Europejski, by uzależnił członkostwo Polski w Unii od zwrotu utraconej własności. Organizacje żydowskie reprezentowane przez amerykańskich adwokatów Eda Kleina i Mela Urbacha powołują się między innymi na deklarację Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która wzywa kraje członkowskie OBWE, by wprowadziły w życie odpowiednie ustawodawstwo umożliwiające zwrot ofiarom nazizmu utraconego majątku bądź rekompensatę finansową.

Mimo że w Parlamencie Europejskim jest grupa deputowanych zainteresowanych powiązaniem tej sprawy z członkostwem Polski w Unii to jednak - jak podkreślają unijni dyplomaci - jest to niemożliwe. Stosunki własnościowe to sfera spraw wewnętrznych, do których Unia się nie wtrąca. Ponadto chodzi o problemy, które zaistniały zanim Unia powstała. Ich rozwiązanie - według interpretacji Komisji Europejskiej - powinno nastąpić w drodze porozumienia między zainteresowanymi a Polską. Natomiast Unia jako taka nie ma z tym nic wspólnego. (mk)

d31drn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31drn8
Więcej tematów