Trwa ładowanie...
dnssodu

Organizacje żydowskie w PE ws. zwrotu mienia

Zwrotu mienia utraconego w Polsce w wyniku wojny domagali się we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawiciele organizacji żydowskich oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Rewindykacyjnych. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy brytyjskiego deputowanego Gary`ego Titley`a.

dnssodu
dnssodu

Było to już drugie tego typu spotkanie w Parlamencie Europejskim. Poprzednie odbyło się dwa lata temu.

Właściciele utraconego mienia chcą skłonić Parlament Europejski, by uzależnił członkostwo Polski w Unii od zwrotu utraconej własności. Organizacje żydowskie reprezentowane przez amerykańskich adwokatów Eda Kleina i Mela Urbacha powołują się między innymi na deklarację Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która wzywa kraje członkowskie OBWE, by wprowadziły w życie odpowiednie ustawodawstwo umożliwiające zwrot ofiarom nazizmu utraconego majątku bądź rekompensatę finansową.

Mimo że w Parlamencie Europejskim jest grupa deputowanych zainteresowanych powiązaniem tej sprawy z członkostwem Polski w Unii to jednak - jak podkreślają unijni dyplomaci - jest to niemożliwe. Stosunki własnościowe to sfera spraw wewnętrznych, do których Unia się nie wtrąca. Ponadto chodzi o problemy, które zaistniały zanim Unia powstała. Ich rozwiązanie - według interpretacji Komisji Europejskiej - powinno nastąpić w drodze porozumienia między zainteresowanymi a Polską. Natomiast Unia jako taka nie ma z tym nic wspólnego. (mk)

dnssodu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnssodu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj