Organizacje społeczne apelują do Dudy: "Chcemy debaty o sądownictwie"
Aż 19 organizacji społecznych zwróciło się w otwartym liście do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o rozpoczęcie "otwartej dla wszystkich Polaków, pozbawionej politycznych etykiet" debaty o reformie sądownictwa, jaką rząd Prawa i Sprawiedliwości chciał przeprowadzić w ostatnim czasie.
Przedstawiciele organizacji takich jak FOR Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja im. Stefana Batorego czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka, zwrócili się dziś do prezydenta Andrzeja Dudy w otwartym liście z prośbą o przeprowadzenie ogólnopolskiej debaty dotyczącej reformy sądownictwa. Ich zdaniem "zmiany w sądownictwie nie mogą sprowadzać się do oddania władzy nad sądami w ręce tego czy innego polityka, do czego w dużej mierze sprowadzają się zmiany w prawie o ustroju sądów powszechnych. Sądy są dobrem wspólnym wszystkich obywateli i każdemu jest gwarantowane prawo do sądu".
Sygnatariusze oczekują, że reforma sądownictwa będzie dotyczyć:
"1) procedur i organizacji sądów, tak, aby zapewnić efektywność ich działania i szybkie rozstrzyganie sporów prostych
2) systemu wykonywania orzeczeń, aby wyroki wydane w imieniu Rzeczypospolitej były szybko egzekwowane przy zagwarantowaniu praw najsłabszych
3) udziału społeczeństwa zarówno w orzekaniu jak i administrowaniu sądami, aby sędziowie mogli prowadzić dialog ze społeczeństwem, a każdy element funkcjonowania sądów był w pełni przejrzysty i bliski lokalnym społecznościom, gwarantując w ten sposób niezależność sądów".
W liście podkreślono, że tak ważne zmiany "nie mogą powstawać w ukryciu" i "wymagają społecznej debaty otwartej dla wszystkich Polaków".
Prezydent jeszcze nie ustosunkował się do listu.