Trwa ładowanie...
d422atx
31-12-2015 20:01

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Prawo musi być dla obywateli"

• Telewizyjne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
• "Życzę, byśmy stawali się wspólnotą" - mówił
• Zaznaczył, że "władza zwierzchnia należy do narodu"

d422atx
d422atx

Władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu, dlatego uważam, że prawo powinno być tworzone z obywatelami i dla obywateli - powiedział prezydent Andrzej Duda w noworocznym orędziu. - Życzę, byśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą - dodał.

- Jako prezydent Polski życzę wszystkim moim rodakom, wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej, abyśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą. Łączy nas kultura, język, a przede wszystkim miłość do ojczyzny. Łączy nas historia: w przyszłym roku będziemy obchodzić 1050-lecie chrztu Polski, wydarzenia, które w dużej mierze ukształtowało nasz naród. Naród miłujący wolność, waleczny, dumny, a jednocześnie tolerancyjny wobec innych nacji i innych wyznań - mówił prezydent w orędziu transmitowanym przez telewizję.

Zaznaczył, że "władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu". - Dlatego uważam, że Prawo w Rzeczypospolitej powinno być tworzone z obywatelami, a przede wszystkim dla obywateli - mówił. - Wszyscy pragniemy, by Polska była krajem spokoju i dobrobytu, państwem silnym i bezpiecznym. Mamy wspólne cele i dążenia, choć różne poglądy. Żyjemy jednak w demokracji, a swoboda wypowiedzi to jedna z jej wielu zalet. Możemy różnić się w opiniach, lecz musimy ze sobą rozmawiać, słuchając i szanując się nawzajem - apelował Duda.

Złożył życzenia polskim rodzinom i matkom, na których - jak ocenił - "spoczywa największy ciężar i największa odpowiedzialność za to, jakie będą przyszłe pokolenia".

d422atx

Prezydent przekazał życzenia także przedsiębiorcom. - Swoim codziennym trudem przyczyniacie się państwo do budowania dobrobytu całego społeczeństwa. Filarem naszej gospodarki są przecież małe i średnie firmy, często rodzinne, tworzone wysiłkiem kilku pokoleń, dynamiczne i innowacyjne. Obowiązkiem władz jest kształtowanie przyjaznych warunków dla rodzimych przedsiębiorców i zagwarantowanie im równych szans w rywalizacji ze światowymi potentatami - mówił.

- W ten wieczór kieruję swoje myśli także ku rodakom o długim stażu pracy. Wiem, że czekają państwo na sprawiedliwy system emerytalny, w którym każdy rozstrzygnie, kiedy chce zakończyć swoją zawodową drogę. Uważam, że tę niezwykle ważną decyzję należy powierzyć obywatelom. Należy ufać mądrości Polaków - powiedział prezydent.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił w noworocznym orędziu, że będzie nadal prowadził aktywną politykę zagraniczną, broniąc politycznych i gospodarczych interesów Rzeczypospolitej, jej wizerunku i dobrego imienia na świecie oraz dbając o przebywających za granicą Polaków.

- Polska to nasz rodzinny dom. Chciałbym, aby nasza wspólnota obejmowała coraz liczniejszych Polaków wracających do ojczyzny. Mam nadzieję, że władze państwowe i samorządowe zadbają o to, by owe powroty były łatwiejsze, mniej uciążliwe. Wierzę także, że poprawa perspektyw w Polsce skłoni do powrotu tych, którzy wyjechali w ostatnich latach na Zachód - powiedział prezydent.

Andrzej Duda życzył, aby "we współczesnym, niespokojnym świecie nasz kraj pozostawał obszarem pokoju i bezpieczeństwa". - Jako głowa państwa i najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam, że będę dążył do zwiększenia naszego potencjału obronnego - zaznaczył.

d422atx

Prezydent podkreślił, że w świecie liczą się ci, którzy dobitnie przedstawiają swoje cele i śmiało je realizują. - Nadal więc będę prowadził aktywną politykę zagraniczną, broniąc politycznych i gospodarczych interesów Rzeczypospolitej, broniąc jej wizerunku i dobrego imienia na świecie oraz dbając o przebywających za granicą Polaków - oświadczył.

Andrzej Duda w nadchodzącym roku życzył także wielu inspiracji ludziom kultury, szczególnie tym, którzy poprzez literaturę, muzykę, sztukę rozsławiają Polskę w świecie, wielu wspaniałych odkryć polskim naukowcom oraz sukcesów sportowcom, których czekają w 2016 roku igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro i piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji.

- Wszystkim Polakom - w ojczyźnie i poza jej granicami - gorąco życzę, by spełnili wszystkie swoje marzenia. Aby uwierzyli w siebie, aby popatrzyli w przyszłość z optymizmem. Życzę spokojnego, szczęśliwego, owocnego i dobrego Nowego Roku! - zakończył.

d422atx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d422atx
Więcej tematów