Orędzie papieża do uczestników szczytu religijnego w Moskwie
Religie powinny nauczyć się ze sobą współpracować w klimacie wzajemnego szacunku i zrozumienia - takie pragnienie wyraził Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników odbywającego się w
Moskwie szczytu przywódców religii świata. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II podziękował papieżowi za
poparcie idei szczytu.
04.07.2006 | aktual.: 05.07.2006 12:32
Tekst papieskiego orędzia odczytał podczas obrad stojący na czele delegacji Watykanu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Walter Kasper.
Papież położył nacisk na konieczność krzewienia dialogu między cywilizacjami oraz poszukiwania bardziej sprawiedliwego i pokojowego porządku światowego. Ponadto Benedykt XVI wyraził przekonanie, że chrześcijanie różnych wyznań muszą nauczyć się lepiej poznawać się i szanować.
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II podziękował papieżowi za poparcie idei szczytu. Podkreślił, że fakt przysłania na moskiewskie obrady "tak znaczącej delegacji" Watykanu świadczy o pozytywnym rozwoju stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem rzymskokatolickim.
Zaznaczył, że konieczne jest współdziałanie prawosławnych i katolików w obliczu licznych wyzwań współczesności. Jednakowe stanowisko w wielu aktualnych kwestiach, łączące Cerkiew i Kościół, stwarza znakomitą możliwość dawania światu wspólnego świadectwa o chrześcijańskich wartościach - zauważył Aleksy.
Kardynał Kasper podkreślił, że Kościół katolicki podziela zaniepokojenie Cerkwi obecnym stanem religii w Europie i na świecie, gdy podejmowane są próby jej marginalizowania. Zaznaczył, że rośnie przy tym zainteresowanie młodzieży duchowym wymiarem życia. Jeśli będziemy współpracować, będzie to dobrym znakiem dla młodzieży - powiedział.
W skład watykańskiej delegacji, uczestniczącej w obradach na zaproszenie Aleksego II, wchodzą poza Kasperem kardynałowie Paul Poupard, Roger Etchegaray, Godfried Danneels i Edgar McCarrick.
W 3-dniowym szczycie, który rozpoczął się w poniedziałek, bierze udział ponad 200 przywódców i przedstawicieli największych wspólnot religijnych z 40 państw.
Małgorzata Wyrzykowska