PolskaOrder Uśmiechu za ocalenie 2500 dzieci

Order Uśmiechu za ocalenie 2500 dzieci

Irena Sendler, Polka, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady ok. 2500 żydowskich dzieci, została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Order Uśmiechu za ocalenie 2500 dzieci
Źródło zdjęć: © PAP

11.04.2007 | aktual.: 11.04.2007 20:03

Jestem tak wzruszona, że nie wiem jakich użyć słów, aby podziękować wszystkim tym, którzy przyznali mi to odznaczenie - powiedziała laureatka. To odznaczenie jest dla mnie tym ważniejsze, że przyznawane przez dzieci - dodała.

O przyznanie Orderu Uśmiechu Irenie Sendlerowej jako pierwszy wnioskował 15-letni Szymon Płóciennik z Zielonej Góry. "Czuję się ogromnie zaszczycony, mogąc przemawiać do Pani w tak podniosłym dniu, w dniu, który jest momentem triumfu miłości nad nienawiścią" - pisał w specjalnym oświadczeniu Płóciennik. "W czasie krwawych rządów nazistów była Pani malutką wysepką dobroci. Nadzieją na lepsze jutro dla setek żydowskich dzieci. Dla wielu z nich pozostanie Pani drugą matką 'dzieci Holokaustu'" - dodał.

W uroczystości, która miała miejsce w Domu Geriatryczno- Rehabilitacyjnym Ojców Bonifratrów, oprócz laureatki, wzięli udział również trzej członkowie Kapituły Orderu Uśmiechu, córka Ireny Sendlerowej, przyjaciele oraz Zespół Dziecięcy "Serduszka" ze Świdnicy, który uświetnił uroczystość minikoncertem.

97-letnia, poruszająca się na wózku, Irena Sendler została najstarszym Kawalerem Uśmiechu. Jej order ma numer 850. Pani Irena dzielnie zniosła oblężenie fotoreporterów, pasowanie na Kawalera Uśmiechu czerwoną różą, a także zwyczajowy już toast z soku z cytryny.

Irena Sendler podczas okupacji kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom, działającą w ramach konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota". Kiedy w drugiej połowie 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z getta. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Prawdziwe dokumenty dzieci, przechowywane w zakopanych w ziemi butelkach, przetrwały wojnę.

W 1965 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendler tytuł: Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. Senat polski w przyjętej 14 marca br. uchwale uhonorował działalność Ireny Sendlerowej z okazji jej 97. urodzin, a prezydent Lech Kaczyński w porozumieniu z władzami Izraela postanowił zgłosić Irenę Sendlerową do pokojowej Nagrody Nobla.

Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie na świecie nadawane dorosłym przez dzieci. Przez 39 lat Kapituła Orderu przyznała 850 odznaczeń, a wśród laureatów znajdują się m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)