PolskaOrder św. Sylwestra dla "matki trędowatych" Wandy Błeńskiej

Order św. Sylwestra dla "matki trędowatych" Wandy Błeńskiej

Świecka misjonarka, która przez 42 lata pracowała w Afryce na rzecz trędowatych - Wanda Błeńska - odebrała w niedzielę w katedrze poznańskiej przyznany jej przez papieża Order św. Sylwestra. To najwyższe odznaczenie, jakie głowa kościoła katolickiego może przyznać osobie świeckiej.

Order wręczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Podczas homilii abp porównywał nagrodzoną do beatyfikowanej w niedzielę w Watykanie Matki Teresy z Kalkuty.

"Myślę, że można porównywać obie kobiety, gdyż podjęły służbę w radykalnych warunkach" - powiedział po nabożeństwie metropolita poznański dziennikarzom. Sama Błeńska pytana o porównanie powiedziała, że to za dużo.

"Miłości do innych, tak jak medycyny, trzeba się uczyć całe życie" - powiedziała Wanda Błeńska, nazywana "matką trędowatych".

Order św. Sylwestra został ustanowiony w 1841 r przez papieża Grzegorza XVI. Przyznawany jest za zasługi dla Kościoła. Uhonorowani mają przywilej noszenia emblematu w postaci złotego, emaliowanego krzyża maltańskiego z wizerunkiem św. Sylwestra na awersie i inskrypcją "1841 Gregorius XVI restituit" na rewersie. Orderem został wyróżniony wcześniej m.in. szef Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres.

Wanda Błeńska urodziła się w 1911 roku. Ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Poznańskim, studiowała również za granicą medycynę tropikalną. W 1950 roku wyjechała na misje do Afryki, do Ugandy, gdzie przez 42 lata zajmowała się trędowatymi.

Wanda Błeńska została wcześniej nagrodzona Orderem Uśmiechu, przyznano jej tytuł Honorowego Obywatela Poznania, Wielkopolanina Roku. Jest również doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu i honorową obywatelką Ugandy.

Obecnie podczas wykładów i prelekcji zachęca do "adopcji serca" - wpłacania raz na miesiąc 20 dolarów na opłacenie nauki i internatu dla jednego trędowatego.

Doktor Błeńska jest, obok pracującego od ponad 50 lat w Indiach werbisty o. Mariana Żelazka, drugą osobą z Wielkopolski, zaangażowaną w pomoc trędowatym.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)