Trwa ładowanie...

Orban w końcu to powiedział. Pojechał za Putinem na szczyt

Premier Węgier Viktor Orban pojechał do Pekinu. Podczas Forum Pasa i Szlaku spotkał się z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. - Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją, ale na nawiązaniu bliskich stosunków - powiedział polityk, który w końcu jasno wyraził swoje stanowisko.

Victor Orban i Władimir Putin Victor Orban i Władimir Putin Źródło: TG
d3z0non
d3z0non

Podczas spotkania z Putinem, Orban wyraził swoje stanowisko w kwestii relacji Węgier z Rosją. - Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją, ale na nawiązaniu bliskich stosunków - powiedział Orban. Węgierski polityk dodał, że jego kraj stara się utrzymać dwustronne kontakty z Rosją, pomimo szerszych napięć międzynarodowych.

Orban wkupuje się w łaski Putina

Rzecznik prasowy premiera Węgier, Bertalan Havasi, poinformował, że politycy omówili szereg kwestii, w tym węgiersko-rosyjską współpracę w dziedzinie dostaw gazu i ropy oraz energii jądrowej. Orban podkreślił, że dla całego kontynentu, w tym Węgier, kluczowe jest zakończenie zalewu uchodźców, sankcji i walk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Misja tworzenia nowego rządu. Miller pewny, co zrobi Duda

Putin, cytowany przez Reutersa, wyraził swoje zadowolenie z utrzymania i rozwoju stosunków z wieloma krajami europejskimi, w tym z Węgrami, pomimo obecnych warunków geopolitycznych.

d3z0non

- Pomimo faktu, że w dzisiejszych warunkach geopolitycznych możliwości utrzymywania kontaktów i rozwijania stosunków są bardzo ograniczone, to jednak może tylko powodować zadowolenie, że nasze stosunki z wieloma krajami europejskimi są utrzymywane i rozwijane. Jednym z tych krajów są Węgry - powiedział Putin.

Orban jest jedynym politykiem Unii Europejskiej, który zdecydował się na spotkanie z Putinem podczas Forum Pasa i Szlaku w Pekinie. Putin jest obecnie poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie w Ukrainie.

Węgierscy politycy regularnie spotykają się z politykami z Rosji i Białorusi. Na przykład, szef węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Peter Szijjarto, udał się do Moskwy na szczyt energetyczny po raz piąty od inwazji na Ukrainę.

d3z0non

Ani razu nie odwiedzili Kijowa

Szijjarto spotkał się również z Ławrowem w połowie września, podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Węgierski minister zachęcał swoich zachodnich odpowiedników do podobnych spotkań.

Ostatnie spotkanie Orbana z Putinem miało miejsce 1 lutego 2022 r., na trzy tygodnie przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Od początku konfliktu ani Orban, ani Szijjarto nie odwiedzili Kijowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3z0non
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3z0non
Więcej tematów