OPZZ i "S" krytycznie o zmianach w Kodeksie Pracy
Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych odrzuciła w czwartek projekt zmian w Kodeksie Pracy. Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" również krytycznie ocenił propozycje rządu i pracodawców dotyczące zmian w Kodeksie. W piątek będzie znane stanowisko całej "Solidarności" w tej sprawie.
07.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rada OPZZ podczas czwartkowych obrad nie zaakceptowała wynegocjowanego wcześniej porozumienia z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych w sprawie zmian w Kodeksie Pracy. Przewodniczący OPZZ Maciej Manicki powiedział, że Porozumienie zdaje sobie sprawę z tego, że oznacza to, iż rząd przedstawi parlamentowi swój projekt zmian. Według Manickiego, najważniejszymi zmianami, które nie znalazły akceptacji członków Porozumienia, były zapisy o zwiększeniu do 5 umów o pracę na czas określony, po których pracodawca musi zawrzeć stałą umowę o pracę.
Akceptacji OPZZ nie znalazły takie propozycje projektu jak obniżenie dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz wielokrotność zawierania czasowych umów o pracę. To spowodowało, że stanowisko Rady OPZZ jest negatywne - powiedział Manicki.
Tymczasem Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych uważa, że OPZZ podjęło złą decyzję odrzucając porozumienie z pracodawcami. Przekreśla to sens rocznych negocjacji i spotkań przedstawicieli obu stron - napisała PKPP w czwartkowym oświadczeniu.
Według PKPP, decyzja OPZZ to zły sygnał dla gospodarki, a szczególnie dla bezrobotnych, bo z pewnością nie przyspieszy też prac Trójstronnej Komisji i rządu nad przepisami, które krępują pracodawców i zniechęcają do zatrudniania nowych pracowników.
Odrzucenie w całości porozumień zespołów roboczych obu organizacji źle rokuje dialogowi społecznemu, gdyż podważa wolę związków do osiągania kompromisów i rzetelnych rozmów - uważają pracodawcy.
Na najbliższym posiedzeniu rządu minister pracy Jerzy Hausner przedstawi własny projekt zmian w Kodeksie Pracy, zawierający m.in. te elementy, które odrzuciło OPZZ.
OPZZ od lutego ub. r. prowadziło negocjacje z Konfederacją Pracodawców. W grudniu 2001 r. przygotowano 10-punktowy projekt porozumienia. W związku z przedłużaniem przez OPZZ procedur ratyfikowania tego dokumentu, Konfederacja przedstawiła uzgodniony projekt Komisji Trójstronnej i teraz tam toczy się nad nim dyskusja.
Z kolei, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" krytycznie ocenił w czwartek propozycje rządu i pracodawców dotyczące zmian Kodeksu Pracy. Zdaniem śląskiej "Solidarności", proponowane rozwiązania nie przyczynią się do zahamowania bezrobocia i nie mają żadnego wpływu na tworzenie nowych miejsc pracy. Stanowisko całego związku na temat proponowanych zmian w Kodeksie Pracy zostanie przedstawione w piątek. (miz)