Opozycjonistka sekretarzem Rady Bezpieczeństwa
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko
oficjalnie przedstawił Raisę Bohatyriową z opozycyjnej
Partii Regionów Ukrainy, jako sekretarza Rady Bezpieczeństwa
Narodowego i Obrony (RBNiO).
26.12.2007 | aktual.: 26.12.2007 17:07
Juszczenko dokonał prezentacji na posiedzeniu nowego rządu złożonego z ugrupowań mających swe korzenie w pomarańczowej rewolucji. Masowe demonstracje z listopada i grudnia 2004 roku przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim wyniosły do władzy Juszczenkę, którego rywalem wyborczym był kierujący Partią Regionów były premier Wiktor Janukowycz.
Janukowycz początkowo sprzeciwiał się nominacji Bohatyriowej, jednak ostatecznie wyraził zgodę, by przedstawicielka jego partii zajęła tak wysokie stanowisko w najbliższym otoczeniu Juszczenki.
Zgodnie z konstytucją przewodniczącym RBNiO jest prezydent Ukrainy, a jej bieżącymi pracami kieruje sekretarz. Rada zajmuje się strategicznymi problemami dotyczącymi szeroko pojmowanego bezpieczeństwa państwa.
Po wyborach parlamentarnych z 30 września Juszczenko publicznie popierał stworzenie rządu, na którego czele stanęła sojuszniczka prezydenta z czasów pomarańczowej rewolucji Julia Tymoszenko. Jednak ostatnio Juszczenko wyraził przekonanie, że również przedstawiciele opozycji powinni zajmować wysokie stanowiska w strukturach władzy państwowej. Według Juszczenki ma to zmniejszyć rozbieżności między proeuropejskimi zachodnimi i centralnymi regionami kraju, gdzie dominują tzw. pomarańczowe ugrupowania, oraz prorosyjskim wschodem Ukrainy, gdzie największe wpływy ma Partia Regionów.
Reuter pisze, powołując się na analityków, że mianując Bohatyriową Juszczenko być może chciał doprowadzić też do podziałów wśród swoich oponentów. Nowa sekretarz RBNiO uchodzi bowiem za osobę zbliżoną do najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa, który choć również jest z Partii Regionów, to nie ma najlepszych kontaktów z liderem ugrupowania Wiktorem Janukowyczem.
Partia Regionów Ukrainy zwyciężyła we wrześniu w przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie, zdobywając 175 miejsc w 450- osobowej Radzie Najwyższej. Partii nie udało się jednak stworzyć większości i ostatecznie po miesiącach sporów politycznych 18 grudnia został powołany gabinet Julii Tymoszenko. Ma on poparcie 228 deputowanych z bloku noszącego imię nowej premier i proprezydenckiego sojuszu Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona.