Trwa ładowanie...

Opozycja obarcza Putina odpowiedzialnością za śmierć Niemcowa

Lider demokratycznej partii Jabłoko Grigorij Jawliński oświadczył, że polityczną odpowiedzialność za zabójstwo Borysa Niemcow ponoszą władze Rosji, osobiście prezydent Władimir Putin. Jego zdaniem, to oni rozpętali i prowadzą wojnę na Ukrainie.

Share
Opozycja obarcza Putina odpowiedzialnością za śmierć Niemcowa
Źródło: PAP/EPA, Fot: ANATOLY MALTSEV
d3ec00f

Podobny pogląd wyraził inny opozycyjny polityk Władimir Ryżkow, współzałożyciel Republikańskiej Partii Rosji - Partii Wolności Narodowej (Parnas), który z kolei zwrócił uwagę, że do mordu doszło na tle "antymajdanów" i obozów treningowych dla przeciwników opozycji, na tle legalizacji faszystowskiego terminu "piąta kolumna".

"Zabójstwo Borysa Niemcowa - to wojna, która przyszła do nas, odczuwalnie i bezczelnie. On był jej przeciwnikiem, próbował powstrzymać śmierć Ukraińców i Rosjan, którzy padli ofiarą militarystycznej propagandy. Za to go nienawidzili. Podobnie, jak wszystkich przeciwników wojny, ośmielających się nazywać rzeczy po imieniu - aneksja, agresja, bratobójstwo" - napisał Jawliński w swoim profilu na Facebooku.

d3ec00f

"Polityczną odpowiedzialność za to zabójstwo ponoszą władze, osobiście prezydent Putin - ci, którzy rozpętali i prowadzą tę wojnę; ci, którzy dla jej poparcia prowadzą propagandową kampanię nienawiści" - dodał.

Z kolei Ryżkow podkreślił, że "w Rosji stworzono atmosferę prowokującą zabójstwa polityczne". "Odpowiedzialność za to ponoszą osobiście Władimir Putin i obecne władze. Jeśli tworzy się warunki do rozpalania nienawiści wobec opozycji, nazywanej 'piątą kolumną', to pojawia się 'Antymajda'" - wskazał opozycjonista.

Także legendarny obrońca praw człowieka Siergiej Kowalow uznał, że zabójstwo Niemcowa jest mordem politycznym. - Jednak w takich sytuacjach nie można wykluczyć innych wariantów - zaznaczył, dodając, że nie sądzi, by "zlecenie przyszło od władz". - Niemniej władze są współodpowiedzialne za to zabójstwo. Histeria, którą rozpętano w Rosji w związku z wydarzeniami na Ukrainie, stwarza przesłanki do podobnych morderstw - ocenił.

Natomiast znany politolog Gleb Pawłowski skonstatował, że "ten, kto wjeżdża białym samochodem niemal na Plac Czerwony, aby zabić byłego członka rządu Federacji Rosyjskiej, twarz opozycji - pod latarnią, przed kamerami wideo, których są tam setki - i który zabiwszy odjeżdża białym samochodem, przeprowadza demonstrację polityczną".

d3ec00f

Pawłowski ocenił, że "to orędzie do kraju i władz nie jest słabsze od prezydenckiego orędzia". - Jeśli się go nie usłyszy i jeśli się na nie nie odpowie, to cena za to będzie wysoka - ostrzegł.

Do zabójstwa 55-letniego Niemcowa, jednego z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, doszło w piątek około godz. 23.40 (21.40 w Polsce) w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim, przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem Placu Czerwonego. Oddano do niego co najmniej siedem strzałów z przejeżdżającego samochodu. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy. Sprawców nie schwytano. Wiadomo tylko, że strzelali z białego auta.

d3ec00f

Podziel się opinią

Share
d3ec00f
d3ec00f
Więcej tematów