Trwa ładowanie...

Opozycja gotowa do przejęcia władzy w Polsce? Sondaż może szokować

"To wielkie psychologiczne zwycięstwo PiS" - pisze "Rzeczpospolita", komentując najnowszy sondaż. Jak wynika z badania, nawet sympatycy opozycji uważają, że nie jest ona gotowa na przejęcie władzy w Polsce. Przeciwnego zdania jest zaledwie jedna czwarta respondentów.

Opozycja gotowa przejąć władzę? Wiadomo, co sądzą Polacy/ Zdjęcie ilustracyjne Opozycja gotowa przejąć władzę? Wiadomo, co sądzą Polacy/ Zdjęcie ilustracyjne Źródło: EASTNEWS, fot: EASTNEWS
d2p2xph
d2p2xph

Jak wskazują sondaże, opozycja mogłaby już zbudować większość w Sejmie. Sęk w tym, że tylko jedna czwarta badanych w najnowszym sondażu IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" uważa, że przeciwnicy polityczni PiS byliby w stanie skutecznie rządzić.

O tym, że opozycja nie jest gotowa na przejęcie władzy, przekonanych jest 63,6 proc. ankietowanych. Tylko 25 proc. ma przeciwne zdanie - w tym część elektoratu partii opozycyjnych. Gazeta stwierdza, że "to wielkie psychologiczne zwycięstwo PiS".

Opozycja gotowa, by przejąć władzę? Nowy sondaż nie pozostawia wątpliwości

Problem - nawet dla osób, które otwarcie deklarują poparcie dla opozycji - stanowi brak jasnej deklaracji polityków opozycyjnych ws. ewentualnych sojuszy przed wyborami i koalicji po ewentualnym zwycięstwie.

Zobacz też: Posłanka bezlitosna dla prezydenta. "Tchórz i krętacz"

"Przecież po to, by przejąć władzę, w obecnym układzie sił, partie musiałyby się ze sobą dogadać. Po pierwsze, w sprawie bloków wyborczych, w których startują, a po drugie, co do perspektywy utworzenia wspólnego rządu" - podkreśla gazeta.

d2p2xph

"Wielkie psychologiczne zwycięstwo PiS"

Jakiego przekonania brakuje więc sympatykom opozycji? "Duża część wyborców opozycji nie wierzy w jej siłę sprawczą i umiejętności negocjacyjne" - czytamy w artykule.

"Potwierdza to przekrój odpowiedzi pod kątem aktualnych preferencji. Wśród zwolenników obecnie rządzących w gotowość opozycji do przejęcia władzy wierzy zaledwie 3 proc. badanych, a 77 proc. ma odwrotne zdanie, co zapewne nie powinno dziwić. A jak uważają osoby chcące głosować na opozycję? - wskazuje "Rz".

I dalej: W tej grupie 43 procent badanych wierzy w gotowość do przejęcia władzy przez KO, PSL, Polskę 2050 i Lewicę. Aż 51 procent nie wierzy. W kolejnych grupach - 'niezdecydowanych' i 'niegłosujących' - po myśli opozycji wypowiada się tylko po 21 procent badanych" - dodaje "Rz".

Źródło: PAP, Rzeczpospolita

d2p2xph

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p2xph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p2xph
Więcej tematów