Trwa ładowanie...
d4dpf1p

Opóźniona matura z powodu awarii prądu

Ponad 440 tys. maturzystów z ponad 8,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. W trzech wrocławskich liceach ogólnokształcących opóźniono pisanie matur - dowiedziało się Radio Wrocław. Powodem jest awaria prądu w północnej części miasta.

d4dpf1p
d4dpf1p

Sprawdzian przeprowadzany jest na dwóch poziomach - podstawowym oraz rozszerzonym. 92,5% tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym, 7,5% wybrało poziom rozszerzony. Uczniowie, którzy zdecydowali się na pisanie egzaminu podstawowego będą mają na to 170 minut. Sprawdzian z części rozszerzonej potrwa 10 minut dłużej.

We wtorek maturzyści przystąpią do sprawdzianu z języka obcego. Pisemne egzaminy maturalne potrwają do 21 maja.

W całym kraju młodzież odpowiada na te same pytania przygotowane przez Centralną Komisje Egzaminacyjną. Maturzyści muszą wykazać się m.in. umiejętnością czytania ze zrozumieniem oraz tworzenia własnego tekstu. Mają na to 3 godziny. Aby pomyślnie zaliczyć egzamin trzeba uzyskać przynajmniej 30% punktów.

Jan Korczyński z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi w tuż przed rozpoczęciem matury radzi, by dokładnie czytać polecenia, nie śpieszyć się i opanować stres. Korczyński podkreśla, że umiarkowany stres działa motywująco i przypomina, że maturę z języka polskiego statystycznie zdaje około 97% uczniów.

d4dpf1p

W kolejnych dniach maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do dwu egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego oraz z jednego wybranego przedmiotu (lub przedmiotów - maksymalnie trzech).

Z danych CKE wynika, że najczęściej wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze są geografia i wiedza o społeczeństwie - wybrał je co trzeci abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - zdawać go będzie 3/4 przystępujących do egzaminu.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. Egzaminy ustne odbywać się będą równolegle do egzaminów pisemnych.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

d4dpf1p

Egzaminy pisemne są przeprowadzane i sprawdzane przez egzaminatorów z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych. Będą mieli oni w tym roku do sprawdzenia ponad 1,5 mln prac.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w maju, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowych terminach między 6 a 13 czerwca.

Maturzysta, która nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki; 26 sierpnia będzie można zdawać ponownie egzamin pisemny, między 25 a 29 sierpnia - ustny.

d4dpf1p

Niezależnie od tego niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. W tym roku z takiej możliwości chce skorzystać około 80 tys. maturzystów z lat ubiegłych.

Obok tzw. nowych matur nadal przeprowadzane są "stare matury". Prawo do zdawania egzaminu dojrzałości według reguł sprzed lat mają osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową, a potem - jedną ze szkół średnich. Tegoroczni maturzyści, którzy 6 i 7 maja będą pisać "stare matury", to głównie absolwenci szkół dla dorosłych. Jest ich w całym kraju prawie 10 tys.

Wyniki matury będą znane pod koniec czerwca.

d4dpf1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dpf1p
Więcej tematów