"Opowiedz nam ten dzień" - wspomnienia o 4 czerwca '89
Dom Spotkań z Historią zaprasza wszystkich do nagrywania wspomnień o 4 czerwca 1989 roku. Projekt "Opowiedz nam ten dzień" jest jednym z elementów obchodów 20. rocznicy pierwszych po drugiej wojnie światowej częściowo wolnych wyborów.
Dały one miażdżące zwycięstwo kandydatom opozycji, której udało się wprowadzić do Sejmu wszystkich posłów, których mogli, w ramach umowy zakładającej, że jedynie 35% mandatów podlegać będzie w pełni demokratycznym wyborom. Opozycjoniści zdobyli też 99 spośród 100 mandatów w Senacie. Wyborcza klęska komunistów uniemożliwiła im powołanie własnego rządu, w związku z czym w dniu 24 sierpnia 1989 na czele koalicyjnego gabinetu stanął Tadeusz Mazowiecki.
Prezes Ośrodka "Karta" Zbigniew Gluza zachęca do opowiadania nie tylko wydarzeń związanych z dniem wyborów. Chodzi o to, by przypomnieć polską drogę do wolności i opowiedzieć o przełomowych wydarzeniach z lat 80., które doprowadziły do obalenia komunizmu.
Dzwonić można pod numer 022 424 06 89, po połączeniu aktorka Joanna Szczepkowska oznajmia, że "4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Chwilę później w słuchawce słychać sygnał, po którym każdy może nagrać własne wspomnienia z tego dnia.
Nagrane wspomnienia złożą się na multimedialną wystawę, która uświetni tegoroczne obchody 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Wspomnienie tamtego dnia można pozostawić nie tylko dzwoniąc pod numer infolinii, lecz także spisać na blogu na stronie www.rocznice2009.pl.
4 czerwca w stolicy zostaną zaprezentowane najciekawsze wspomnienia podczas całodniowej imprezy na Krakowskim Przedmieściu. Jej finałem będzie koncert rocznicowy koncert. Wezmą w nim udział zespoły, które w latach 80. tworzyły polską scenę rockową - między innymi Perfect, Lady Pank, Aya RL czy Republika.