Opole. Kolejna diecezja odwołuje tradycyjną kolędę
Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret w sprawie tegorocznej wizyty duszpasterskiej na terenie swojej diecezji. Z uwagi na pandemię COVID-19 tradycyjna kolęda z odwiedzinami księży w domach parafian nie odbędzie się. Podobne decyzje zapadają na poziomie diecezji i parafii w całym kraju.
To już kolejny rok, w którym w diecezji opolskiej nie będzie tradycyjnej kolędy. "W trosce o dobro duchowe Wiernych diecezji opolskiej, w imię odpowiedzialności za ich doczesne życie i zdrowie, w obliczu trwającego stanu pandemii SARS-CoV-2, postanawiam, aby tegoroczne duszpasterskie odwiedziny kolędowe zostały zastąpione formami wypracowanymi w roku poprzednim" - napisał w specjalnym dekrecie biskup Czaja.
Hierarcha wskazał w dokumencie, że zamiast odwiedzin w domach, księża powinni zapraszać parafian w mniejszych grupach do kościoła na msze święte w ich intencji. Duchowny podkreślił też konieczność zachowania wszystkich zasad sanitarnych podczas nabożeństw.
Biskup dopuścił, aby podczas mszy sprawowanych w zastępstwie wizyt duszpasterskich, księża święcili wodę przyniesioną przez wiernych, tak by po poświęceniu mogli ją bezpiecznie zabrać z powrotem do domu. Jeżeli nie będzie się to wiązało ze złamaniem obostrzeń, po mszach świętych będzie też można zorganizować wspólne kolędowanie.
Zobacz też: Polacy stają się coraz mniej religijni. Ks. prof. Kobyliński: głęboka sekularyzacja młodego pokolenia
Kolęda 2021. Wizyta księdza po zaproszeniu lub dla chętnych. Pomysłów nie brakuje
Parafia św. Mateusza Ewangelisty w Olsztynie ogłosiła, że wizyta duszpasterska w domu będzie mogła się odbyć, ale po uprzednim zaproszeniu księdza. "Możemy zapisać się po każdej mszy św. w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy, który możemy znaleźć na parafialnej stronie internetowej" - podano na stronie internetowej.
Z kolei w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olsztynie tegoroczna kolęda będzie "dla chętnych". - Alternatywą dla tych, którzy nie zdecydują się na kolędę domową, będą wieńczące każdy tydzień msze w intencji mieszkańców konkretnych ulic - zaznaczył w rozmowie z "Wyborczą" proboszcz ks. Zbigniew Czernik.
Jak mówi rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki, "na tę chwilę proboszczowie mają wolną rękę w kwestii organizacji kolędy oraz wizyt duszpasterskich".
Krótką instrukcję wydała za to Archidiecezja Lubelska. Tamtejszy biskup dopuścił tegoroczną kolędę w dwóch formach.
Pierwsza to błogosławieństwo dla małych grup mieszkańców udzielane przez księży w kościołach. Z kolei jeżeli wizyta odbędzie się w domu, zarówno księża, jak i parafianie zobowiązani są do zachowania "wszystkich zasad sanitarnych". W tym przypadku to domownicy mają zdecydować, czy chcą zaprosić do siebie duchownego, czy nie.
Podobne zalecenia wydał biskup tarnowski. W specjalnym komunikacie zapisano, że formę wizyty duszpasterskiej ma wybrać proboszcz danej parafii w porozumieniu z radą parafialną. Może zdecydować się na tradycyjną kolędę, ale tylko u tych parafian, którzy sobie tego zażyczą lub organizować msze święte dla wybranych części parafii.
Zobacz też:
Źródło: PAP