Trwa ładowanie...

Kolęda na zaproszenie lub dla chętnych. Parafie zmieniają zasady. Pomysłów nie brakuje

W Kościele zbliża się czas, w którym księża odwiedzają swoich parafian w domach. Choć to już kolejna kolęda w dobie pandemii, w wielu miejscach Kościół wciąż nie wydał jednolitych wytycznych co do jej organizacji. Parafie radzą więc sobie same. Niektóre już ogłosiły, że wizyta duszpasterska odbędzie się po uprzednim zaproszeniu księdza. Ale pomysłów jest więcej.

Share
Kolęda na zaproszenie lub dla chętnych. Parafie organizuję kolejną wizytę duszpasterską w pandemii. Pomysłów nie brakuje Kolęda na zaproszenie lub dla chętnych. Parafie organizuję kolejną wizytę duszpasterską w pandemii. Pomysłów nie brakuje Fot: Adam Staskiewicz
d3dvuln

Pomysł z zaproszeniami ogłosiła już parafia św. Mateusza Ewangelisty w Olsztynie, uzasadniając to "sytuacją nadzwyczajną". "Możemy zapisać się po każdej mszy św. w zakrystii, kancelarii, telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy, który możemy znaleźć na parafialnej stronie internetowej" - podano.

Z kolei w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olsztynie tegoroczna kolęda będzie "dla chętnych". - Alternatywą dla tych, którzy nie zdecydują się na kolędę domową, będą wieńczące każdy tydzień msze w intencji mieszkańców konkretnych ulic - zaznaczył w rozmowie z "Wyborczą" proboszcz ks. Zbigniew Czernik.

Jak mówi rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki, "na tę chwilę proboszczowie mają wolną rękę w kwestii organizacji kolędy oraz wizyt duszpasterskich".

d3dvuln

Zobacz też: Witold Waszczykowski alarmuje. "Za kilka lat będziemy stroić choinki w piwnicach"

Krótką instrukcję wydała za to Archidiecezja Lubelska. Tamtejszy biskup dopuścił tegoroczną kolędę w dwóch formach.

Pierwsza to błogosławieństwo dla małych grup mieszkańców udzielane przez księży w kościołach. Z kolei jeżeli wizyta odbędzie się w domu, zarówno księża, jak i parafianie zobowiązani są do zachowania "wszystkich zasad sanitarnych". W tym przypadku to domownicy mają zdecydować, czy chcą zaprosić do siebie duchownego, czy nie.

d3dvuln

Podobne zalecenia wydał biskup tarnowski. W wydanym komunikacie zapisano, że formę wizyty duszpasterskiej ma wybrać proboszcz danej parafii w porozumieniu z radą parafialną. Może zdecydować się na tradycyjną kolędę, ale tylko u tych parafian, którzy sobie tego zażyczą lub organizować msze święte dla wybranych części parafii.

Kolęda 2022. Wciąż brakuje jednolitych wytycznych

Wciąż nie wiadomo, czy Episkopat zdecyduje się wydać jednolite zalecenia dla Kościoła w całej Polsce. Czasu jest już coraz mniej. Część księży wizyty duszpasterskie zacznie składać jeszcze w tym roku.

Zobacz też:

d3dvuln

Źródło: Onet.pl/Parafia św. Mateusza Ewangelisty w Olsztynie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3dvuln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dvuln
Więcej tematów