PolskaOpinia biegłych ws. Mariusza Trynkiewicza trafiła do sądu

Opinia biegłych ws. Mariusza Trynkiewicza trafiła do sądu

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynęła opinia biegłych ws. Mariusza Trynkiewicza. Sąd, m.in. na jej podstawie, będzie rozpatrywał wniosek o uznanie go za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

Opinia biegłych ws. Mariusza Trynkiewicza trafiła do sądu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Przesłanie do sądu opinii biegłych oznacza, że nie wnioskują oni o dodatkową obserwację Trynkiewicza w ośrodku zamkniętym.

Jak poinformował wiceprezes sądu Andrzej Borucki, opinię opracowało dwóch psychiatrów, psycholog i seksuolog. Biegli otrzymali pełną dokumentację ws. Trynkiewicza. W ostatnim tygodniu badali go też w więzieniu.

Wniosek do sądu o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie dla innych, skierował 22 stycznia do rzeszowskiego sądu dyrektor zakładu karnego w Rzeszowie, gdzie skazany odbywa karę. Termin rozprawy wyznaczono na 10 lutego.

Trynkiewicz - pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia - może 11 lutego wyjść na wolność.

Karę pozbawienia wolności najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych. Obecnie na oddziale tym przebywa ok. 60 skazanych za przestępstwa w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Jeden z nich, 33-letni Krzysztof W., 31 stycznia wyszedł na wolność. Jednak w stosunku do niego kilka dni temu dyrektor więzienia złożył w sądzie wniosek o uznanie go za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie dla innych, i wnioskuje o objęcie go nadzorem prewencyjnym. Rozprawę w jego sprawie wyznaczono na 14 lutego.

Ustawa ws. groźnych przestępców

Ustawa, która obowiązuję od 22 stycznia, dotyczy m.in. postępowania wobec sprawców zabójstw i gwałtów, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 r. zamieniono tym osobom wyroki śmierci na 25 lat (w kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia).

Ponadto ustawa odnosi się do innych groźnych przestępców, jeśli odbywają oni kary w systemie terapeutycznym i dodatkowo występowały u nich zaburzenia psychiczne, bądź preferencji seksualnych, które mają taki charakter, że "zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy" zagrożonego karą przynajmniej 10 lat więzienia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)