ONZ: wywieziono bądź zlikwidowano 92 proc. syryjskiej broni chemicznej
Około 92 proc. posiadanej przez Syrię broni chemicznej zostało już wywiezione z jej terytorium bądź zlikwidowane - poinformowała w czwartek specjalna pełnomocnik ONZ do spraw tej operacji Sigrid Kaag.
08.05.2014 | aktual.: 09.05.2014 01:25
- Osiągnęliśmy znaczne postępy - powiedziała Kaag w nowojorskiej siedzibie ONZ. Według niej, pozostałe 8 proc. chemicznego arsenału nie jest obecnie dostępne ze względu na toczące się w Syrii walki.
- Syria musi całkowicie zrealizować to zadanie. Potrzebujemy tego finalnego posunięcia - podkreśliła. Gdy uzyska się dostęp do reszty broni, jej wywiezienie potrwa krócej niż tydzień, gdyż "statki czekają".
W ramach zaproponowanego przez Rosję i zaaprobowanego przez USA porozumienia Syria zgodziła się zlikwidować całość swego chemicznego arsenału, obejmującego łącznie około 1300 ton gazów bojowych i substancji wyjściowych do ich produkcji. Nadzorowanie tego przedsięwzięcia Rada Bezpieczeństwa powierzyła Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).
Zawarcie porozumienia w sprawie broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie pod Damaszkiem 21 sierpnia ubiegłego roku gazów bojowych, co spowodowało śmierć ponad tysiąca cywilów.
Zgodnie z pierwotnym terminarzem wywóz i likwidacja syryjskiej broni chemicznej miały zostać całkowicie zrealizowane do końca ubiegłego roku, ale uniemożliwiły to walki i problemy logistyczne.