Trwa ładowanie...
di1btar
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

ONZ potępia atak Izraela na szkołę w Gazie i żąda ukarania winnych

ONZ potępiła "skandaliczny i nieusprawiedliwiony" atak armii izraelskiej na szkołę będącą pod patronatem ONZ w Strefie Gazy i zażądała postawienia winnych przed sądem. W ostrzelanej szkole w Dżabalii zginęło co najmniej 15 osób. Organizacja podkreśla w oświadczeniu, że wojsko izraelskie "było siedemnastokrotnie, w tym jeszcze we wtorek wieczorem, informowane o tym, że w szkole schroniły się kobiety z dziećmi". - Nic bardziej haniebnego - oświadczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palestyński chłopiec w zniszczonej szkole
Palestyński chłopiec w zniszczonej szkole (PAP/EPA, Fot: MOHAMMED SABER)
di1btar

Jak ustalił Pierre Kraehenbuehl, komisarz generalny ONZ-owskiej Agencji Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) w Strefie Gazy, śmierć zaskoczyła dzieci i ich matki podczas snu.

- Nic bardziej haniebnego niż napadanie śpiących dzieci. Tego nie da się usprawiedliwić - oświadczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. - Należy wskazać odpowiedzialnych i powinien się nimi zająć wymiar sprawiedliwości - zażądał po wylądowaniu w stolicy Kostaryki, San Jose, dokąd udał się z oficjalną wizytą.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy podało, że oprócz zabitych w szkole ONZ, 90 spośród osób, które się tam schroniły, odniosło rany.

di1btar

Brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond zażądał w środę ogłoszenia "bezwarunkowego" zawieszenia broni w Strefie Gazy, ponieważ konieczne jest "powstrzymanie krwawej łaźni". Przyznał przy tym , że wspólnota międzynarodowa bynajmniej nie jest bliska osiągnięcia tego celu, ale wiele krajów podejmuje niezbędne w tym celu wysiłki.

Mniej więcej w tym samym czasie, gdy ONZ i sekretarz generalny organizacji potępili atak armii izraelskiej na szkołę w Dżabalii, agencje podały ze Strefy Gazy wiadomość o zbombardowaniu przez Izrael głównego targu w Gazie, gdzie co najmniej 24 osoby zginęły na miejscu, a 160 odniosło rany.

Jak poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Strefy Gazy, na targu ostrzelanym przez izraelską artylerię eksplodowało 17 pocisków.

Artyleria ostrzeliwała także w środę Chan Junis na południu Strefy Gazy i inne cele. Tego dnia do godzin popołudniowych zginęły w Strefie 93 osoby cywilne, a ponad 200 Palestyńczyków odniosło rany.

di1btar

Coraz intensywniejszy ostrzał niezwykle gęsto zaludnionego obszaru Strefy powoduje szybki wzrost liczby ofiar. Zwłaszcza że ostatnie ataki nastąpiły już po tym, jak armia izraelska ogłosiła "zgodę na chwilowe wstrzymanie ognia w Strefie Gazy od godziny 15 do 19 czasu lokalnego (godz. 17-21 czasu polskiego).

Propozycja ta została zresztą odrzucona przez Hamas z uzasadnieniem, że "jest bezużyteczna, ponieważ nie obejmuje +gorących punktów+ na granicy Strefy Gazy".

Wojsko izraelskie podało w krótkim komunikacie, że w ciągu "humanitarnego zawieszenia broni" Hamas wystrzelił przeciwko Izraelowi 26 rakiet, z których dwie strącono gdy przelatywały nad miejscowościami Aszkelon i Netiwot. Od północy z 29 na 30 lipca na Izrael wystrzelono 84 rakiety.

Prowizoryczny bilans podany w środę przez palestyńskie ministerstwo zdrowia to 1 327 Palestyńczyków zabitych w ciągu 23 dni ofensywy izraelskiej i znacznie ponad 7 200 rannych.

Biuro ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ogłosiło, że wśród zabitych Palestyńczyków co najmniej 827 to osoby cywilne, w tym 243 - dzieci. Wśród rannych 1 949 to dzieci.

di1btar

Podziel się opinią

Share

di1btar

di1btar
Więcej tematów