ŚwiatONZ: ponad 1/4 słoni na świecie zginęła w ciągu ostatnich 10 lat

ONZ: ponad 1/4 słoni na świecie zginęła w ciągu ostatnich 10 lat

• Ponad jedna czwarta słoni na całym świecie została wybita w ciągu ostatnich 10 lat - ostrzegł w niedzielę Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP)
• Według organizacji WWF na ziemi żyje 470 tys. słoni afrykańskich i ok. 40-50 tys. słoni azjatyckich

ONZ: ponad 1/4 słoni na świecie zginęła w ciągu ostatnich 10 lat
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | FILIP SINGER

05.06.2016 21:46

Przypadający w niedzielę Światowy Dzień Ochrony Środowiska był obchodzony przez UNEP w Angoli. Wiceprezydent tego kraju Manuel Domingos Vicente ogłosił, że władze w Luandzie stworzyły specjalny urząd do walki z przestępstwami przeciwko środowisku naturalnemu, aby położyć kres zabijaniu słoni.

Wojna domowa w Angoli, która trwała od 1975 do 2002 roku, kosztowała życie większości tych ssaków w kraju - zauważyła ONZ w wydanym komunikacie.

Dyrektor UNEP Achim Steiner podkreślił, że przestępstwa przeciw środowisku szkodzą nie tylko przyrodzie, ale też lokalnym społecznościom i całym narodom.

W sobotę ONZ i Interpol podały, że co roku tego rodzaju przestępstwa narażają światową gospodarkę na straty w wysokości ok. 258 mld dolarów. To o 26 proc. więcej niż rok wcześniej. Blisko połowa tej kwoty przypada na nielegalny wyrąb lasów; znaczącymi czynnikami są też niewłaściwe składowanie tzw. elektrośmieci oraz międzynarodowy handel kością słoniową.

"Liczba przestępstw przeciw środowisku naturalnemu wzrasta w zastraszającym tempie" - zaznaczył szef Interpolu Juergen Stock.

Zwrócił uwagę, że jest to problem wielopłaszczyznowy i wymagający w związku z tym kompleksowej odpowiedzi. Wydobycie złota w Kolumbii jest wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy; organizacje rebelianckie i terrorystyczne finansują swoją działalność częściowo z handlu kością słoniową; w Tanzanii od dekady co roku ginie ok. 3 tysięcy słoni - wymienił Stock.

Do przestępstw przeciw środowisku naturalnemu zalicza się m.in. nielegalny połów ryb i bezprawny handel surowcami. Wykroczenia tego rodzaju są popełniane najczęściej na świecie, po handlu narkotykami, fałszerstwach i handlu ludźmi - podaje UNEP.

Zobacz także: Zdechł jeden z czterech ostatnich białych nosorożców, żyjących na świecie

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)