ONZ‑owska konferencja w Panamie o rozmiarach światowej korupcji
Zakończona w piątek w Panamie V Konferencja ONZ w sprawie korupcji zwróciła uwagę rządów na niepokojące rozmiary tego zjawiska, zwłaszcza w sektorze publicznym, w sporcie i przy realizacji przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska.
W konferencji uczestniczyło ponad tysiąc przedstawicieli rządów i organizacji pozarządowych. Wielu mówców i wiele przedstawionych na konferencji dokumentów określało korupcję jako najpoważniejszą przeszkodę na drodze rozwoju gospodarczego i społecznego współczesnego świata.
Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) kraje na drodze rozwoju tracą co roku od 20 do 40 miliardów dolarów wskutek korupcji i przekupstwa.
"Wykorzenienie korupcji stało się decydującą sprawą, jeśli chcemy osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju nakreślone przez Narody Zjednoczone i agendę rozwoju po 2015 r." - głosi komunikat końcowy UNODC.
Biuro antykorupcyjne ONZ alarmuje, że "sport jest podminowany wskutek rozrastania się zjawiska nielegalnych zakładów i sprzedawania meczów - przestępstw, które stały się wielkim międzynarodowym biznesem wartym miliardy dolarów".
Światowy system finansowy - podkreślano w toku obrad - "stwarza międzynarodowym przestępcom niezliczone możliwości prania brudnych pieniędzy" uzyskiwanych z nielegalnych i przestępczych operacji finansowych.
Znakomitą okazją do korupcji - brzmi jedna z konkluzji sformułowanych na zakończenie obrad - jest na przykład organizacja nadzwyczajnych, międzynarodowych wydarzeń publicznych na wielką skalę, jak mistrzostwa świata w piłce nożnej czy spotkania G20.
UNODC zaleca w związku z tym powoływanie do obsługi tych wydarzeń specjalnych agencji - stałych bądź tworzonych tylko do obsługi konkretnego wydarzenia - co powinno pomóc w kontroli przejrzystości wydatków.
"Inne dziedziny działalności stwarzające dobrą okazję do korupcyjnych przekrętów to zaopatrywanie ludności i przemysłu w wodę, eksploatacja złóż naftowych, rybołówstwo i utylizacja niebezpiecznych odpadów" - ostrzega biuro antykorupcyjne ONZ.