Trwa ładowanie...
d39o5ui
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

ONZ: nowa tura rozmów pokojowych ws. Jemenu

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ogłosił, że rozmowy pokojowe między stronami konfliktu zbrojnego w Jemenie będą wznowione 14 czerwca w Genewie. Wyraził nadzieję, że spotkanie zapoczątkuje pokojową transformację w Jemenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga ONZ
Flaga ONZ (AFP, Fot: Fabrice Coffrini)
d39o5ui

Udział w rozmowach zapowiedział zarówno prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi, jak i bojownicy z szyickiego ruchu Huti, którzy okupują stolicę Jemenu Sanę - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Ban Ki Mun zaapelował do stron konfliktu o włączenie się w proces pokojowy "w dobrej wierze i bez stawiania wstępnych warunków".

Celem rozmów jest ustalenie rozejmu w celu umożliwienia dostaw pomocy humanitarnej, plan wycofania się rebeliantów z terenów zajętych od lata ub. roku oraz zwiększenie pomocy humanitarnej dla potrzebujących Jemeńczyków - podano w komunikacie.

d39o5ui

Szef ONZ wyraził nadzieję, że spotkanie w Genewie zapoczątkuje "pokojową, uporządkowaną, inkluzywną transformację, którą poprowadzą Jemeńczycy". Powtórzył też apel o ogłoszenie kolejnego rozejmu w walkach, która umożliwiłaby dostarczenie pomocy humanitarnej setkom tysięcy cywili.

Poprzednie zawieszenie broni, ogłoszone między bojownikami a Arabią Saudyjską, która od marca kieruje nalotami sił państw arabskich na pozycje Hutich, trwało pięć dni i wygasło 17 maja.

Wcześniej Hadi, który w obliczu rebelii w swym kraju uciekł do Arabii Saudyjskiej, nalegał, by Huti złożyli broń, zanim przystąpią do jakichkolwiek rokowań, później jednak zadeklarował gotowość do rozmów. W połowie maja Huti, którzy chcą przejąć władzę w Jemenie, oświadczyli, że popierają zaproponowane przez ONZ rozmowy pokojowe i są gotowi do dialogu.

Według ONZ dotychczas w jemeńskim konflikcie zginęło blisko 2 tys., a 545 tys. musiało opuścić swoje domy.

d39o5ui

Podziel się opinią

Share

d39o5ui

d39o5ui
Więcej tematów