ŚwiatONZ: konwencja antyterrorystyczna odłożona

ONZ: konwencja antyterrorystyczna odłożona

Komitet powołany przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w celu przygotowania do końca bieżącego roku międzynarodowej konwencji antyterrorystycznej nie potrafił dojść
do porozumienia i ogłosił w środę swoją porażkę - podał w czwartek Reuters.

Według sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana, dokument miał stać się podstawowym narzędziem prowadzonej przez organizację walki ze światowym terroryzmem. Jednak komitet nie potrafił poradzić sobie ze sporami dotyczącymi Kaszmiru i Bliskiego Wschodu.

ONZ chciałaby, aby międzynarodowa konwencja stała się rodzajem parasola, który połączyłby szereg istniejących porozumień, regulujących różne aspekty walki z terroryzmem, takich jak pranie brudnych pieniędzy albo likwidacja broni biologicznej i chemicznej.

Rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się już w ubiegłym roku pod przewodnictwem Indii, ale szybko utknęły w martwym punkcie z powodu sporów o definicję terroryzmu. Największy sprzeciw budziła propozycja delegatów arabskich, którzy nie chcieli, aby konwencja dotyczyła pojedynczych osób walczących z "obcą okupacją". Rodziło to obawy, że za terrorystów nie będą uznawani palestyńscy zamachowcy-samobójcy winni ataków w Izraelu.

Kontrowersje budziły też propozycje, aby w rozumieniu konwencji za terroryzm nie była uznawana działalność sił zbrojnych poszczególnych krajów ani ruchów narodowowyzwoleńczych. Oznaczałoby to wyłączenie spod jej działania operacji armii izraelskiej na terytoriach palestyńskich albo kampanii prowadzonej w indyjskim Kaszmirze przez bojówki separatystów muzułmańskich.

Z przedłużania prac nad dokumentem zadowolona jest obserwująca je pozarządowa organizacja Human Rights Watch. Zdaniem jej przedstawiciela, Richarda Dickera, pośpiech mógłby spowodować niepowetowane szkody w systemie międzynarodowej ochrony praw człowieka. (mk)

onzkonwencjaantyterrorystyczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)