ONZ: 50 mln osób zmuszonych do opuszczenia domów w 2013 r.
Ponad 50 milionów osób, z czego połowa to dzieci, było zmuszonych do opuszczenia swych domów w 2013 roku - alarmujew piątek ONZ przypominając, że jest to najgorsza sytuacja od czasu II wojny światowej. Najwięcej osób uciekło z ogarniętą wojną Syrii.
Dane te opublikował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w raporcie "Global Trends".
- Obserwujemy ogromny skok, wzrost liczby ludzi na świecie zmuszonych siłą do ucieczki z domu - powiedział na konferencji prasowej wysoki komisarz ds. uchodźców Antonio Guterres.
Poinformował, że w zeszłym roku liczba osób zmuszonych do opuszczenia swych domów wyniosła 51,2 mln ludzi z czego 16,7 mln stanowili imigranci, a 33,3 mln to osoby przemieszczone na terenie własnego kraju. Dodatkowo odnotowano 1,2 mln osób, które zwróciły się o przyznanie im azylu i czekają na decyzję w tej sprawie. ONZ podkreśla także, że 86 procent uchodźców pochodzi z państw rozwijających się.
ONZ zwraca uwagę, że rekordowa liczba uchodźców ma związek z licznymi konfliktami regionalnymi m.in. na Ukrainie, w Syrii czy Iraku. Szczególnie ten ostatni kraj w najbliższych miesiącach może mierzyć się z wielką falą uchodźców - przewiduje ONZ.
Guterres uważa, że winę za taki stan rzeczy ponoszą w dużej mierze światowe potęgi.
- W tej sytuacji dokładnie widzimy koszty nierozwiązywania światowych konfliktów oraz braku polityki zapobiegania im. (...) Dostrzegamy paraliż Rady Bezpieczeństwa (ONZ) w rozwiązywaniu wielu poważnych konfliktów na świecie - podkreślił Guterres.
UNHCR przypomina, że w 2012 roku na świecie liczba uchodźców była o 6 mln mniejsza.
Genewskie Centrum Monitoringu Wewnętrznych Migracji (IDMC) oblicza, że średnio uchodźca żyje 17 lat poza domem, a na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym systematycznie popełniane są błędy, jeśli chodzi o reagowanie na sytuację uchodźców.
W piątek przypada Światowy Dzień Uchodźcy.